Identyfikacja obszarów o największym ryzyku wypadków przy pracy – analiza PIP
Na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, które odbyło się 26 sierpnia 2014 r., jednym z tematów był m.in. materiał przygotowany przez Państwową Inspekcję Pracy „Identyfikacja obszarów o największym ryzyku wypadku przy pracy i przestrzeganie w nich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy”. Dane pochodzące z badania okoliczności i przyczyn wypadków przez inspektorów pracy gromadzone są przede wszystkim w celu wskazania kluczowych informacji niezbędnych do planowania programów kontrolno-prewencyjnych.
Badanie przez PIP okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy jest jednym z postępowań dostarczających wiarygodnych informacji o stanie warunków pracy w podmiotach oraz branżach. W latach 2011–2013 inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 6 tys. postępowań związanych z badaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Dane z kontroli wskazują na spadek w liczbie wypadków przy pracy zgłoszonych do PIP i badanych przez inspektorów pracy, co wynika z ogólnej tendencji zmniejszania się liczby wypadków przy pracy w Polsce odnotowywanej przez Główny Urząd Statystyczny. Tendencja zniżkowa dotyczy również wypadków śmiertelnych i ciężkich.
Zmienia się struktura statusu zatrudnienia poszkodowanych w wypadkach
Dane z kontroli inspektorów pracy wskazują, że w ciągu ostatnich lat zauważalna staje się zmiana struktury statusu zatrudnienia poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Inspektorzy pracy reagują na sytuacje, w których wypadkom ulegają osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. W wypadkach zaistniałych w 2013 r. stanowili oni 13,4% ogółu poszkodowanych w wypadkach zbadanych przez PIP.
Rozróżnienie poszkodowanych ze względu na staż pracy
Wyniki kontroli wskazują, że wypadkom najczęściej ulegają osoby o krótkim stażu pracy w danym zakładzie. W latach 2011–2013 odsetek pracujących do 1 roku w zakładzie osiągał wartość ponad 40%.
Wśród przyczyn wypadków, którym ulegli poszkodowani o stażu do 1 roku w danym zakładzie pracy należą:
-
Brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające pracujących przed, np. dostępem do strefy niebezpiecznej oraz brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej.
-
Brak nadzoru nad pracującymi.
-
Niedostarczenie instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym.
-
Nieprzeszkolenie w zakresie bhp.
-
Lekceważenie zagrożenia i niedostateczna koncentracja na wykonywanej czynności przez poszkodowanego.
Znaczna część tych przyczyn wynika z niedostatecznego przygotowania pracujących do pracy, co powinno być najważniejszym działaniem pracodawców w zakresie prewencji wypadkowej.
Obszary o największym ryzyku wypadku przy pracy
Biorąc pod uwagę sekcje Polskiej Klasyfikacji Działalności, najczęściej poszkodowanymi byli pracownicy przemysłu i budownictwa. W obu tych branżach również najczęściej poszkodowani doznawali najcięższych w skutkach obrażeń.
Zdarzeniami bezpośrednio prowadzącymi do wypadków ze skutkiem śmiertelnym były głownie:
-
upadek poszkodowanego z wysokości,
-
jego poślizgnięcie się lub potknięcie,
-
rozerwanie się czynnika materialnego, jego pęknięcie lub uszkodzenie.
Do wypadków ze skutkiem śmiertelnym dochodziło najczęściej:
-
przy stosowaniu rusztowań,
-
na skutek upadku z drabiny,
-
podczas wycinki drzew,
-
wskutek porażenia prądem,
-
w wykopach.
Znaczną grupę ze wszystkich zbadanych wypadków przy pracy stanowiły tzw. wypadki komunikacyjne. Podobną grupę poszkodowanych w 2013 r. zmarło w wyniku tzw. nagłego zdarzenia medycznego, np. ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Do aktywności choroby współistniejącej mogły doprowadzić:
-
silny stres,
-
znaczny wysiłek fizyczny,
-
inne czynniki pozostające w związku z wykonywaną pracą.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.