Jak zwracają się inwestycje na bezpieczeństwo pracy?

W obecnych czasach zyski firmy i jej konkurencyjność zależą również od warunków pracy jakie w niej panują. Zatem podejmowane działania w zakresie bhp mają tu duże znaczenie. Nakłady poczynione na działalność w zakresie bhp mogą przekładać się na zysk zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Poprawa jakości oraz zwiększenie wydajności pracy bezpośrednio odzwierciedla się w dochodach przedsiębiorstwa.
Coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że zapewnianie odpowiednich warunków pracy pracownikom warunkuje zysk przedsiębiorstwa i jego konkurencyjność na rynku pracy. Dlatego też działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być traktowane priorytetowo. Jednak podobnie jak działania w innych obszarach zarządzania, i te w zakresie bhp poddawane są analizie zarówno kosztów, jak i korzyści.
Z ekonomicznego punktu widzenia jako optymalny przyjmuje się często taki poziom bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, dla którego suma nakładów na działalność profilaktyczną, kosztów wypadków i zdarzeń prawie wypadkowych osiąga minimum.
Jakie korzyści, zysk mamy z nakładów na bhp?
Znajomość stosunków pomiędzy składnikami kosztów bhp a kosztami działalności profilaktycznej wyznacza podstawę analizy kosztów oraz korzyści. Zyski z działań profilaktycznych w firmie mogą dotyczyć zarówno składników pieniężnych, jak i niepieniężnych.
Niepieniężne korzyści mogą komplikować analizę kosztów i korzyści, mając wpływ na precyzję oceny. Korzyści niefinansowe działań profilaktycznych w przedsiębiorstwach obejmują m.in.:
- wzrost satysfakcji klientów,
- zwiększenie możliwości zastosowania innowacji oraz
- zmniejszenie stresu i
- poprawę jakości życia, jak też stanu zdrowia.
Korzyści ekonomiczne z nakładów na bhp to:
- w rezultacie zmniejszenie kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych – w wyniku działań prewencyjnych,
- ograniczenie zastępstw oraz liczby zwolnień chorobowych,
- poprawa jakości oraz zwiększenie wydajności pracy wzmacniające pozycje firmy na rynku i zainteresowanie pracą w firmie.
- ułatwienie aktualnej informacji w procesie produkcji i problemach codziennego zajęcia pracowników,
- udoskonalenie procesów decyzyjnych,
- umocnienie dobrego wizerunku przedsiębiorstwa.
O opłacalności nakładów poniesionych na poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy przekonało się do tej pory niewielu przedsiębiorców. Mowa tutaj o przedsiębiorcach, którzy podchodzą do zarządzania przedsiębiorstwem w aspekcie mechanizmów wolnorynkowych oraz dostrzegają istnienie potencjalnej konkurencji. Zaistnienie strat może w efekcie przełożyć się na utracenie kontrahentów, co w konsekwencji doprowadzi do utraty płynności finansowej.
Autor: dr inż. Katarzyna Boczkowska
Politechnika Łódzka