Kontrole PIP w 2011 r. - Sprawdź, czy w tym roku zamierza odwiedzić Cię inspektor PIP!
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swój plan działania na rok 2011. Znalazły się w nim między innymi działania prewencyjno-kontrolne. PIP informuje nas tym samym do czyich drzwi zapuka inspektor w celu przeprowadzenia kontroli oraz co znajdzie się w głównym punkcie jego zainteresowania podczas kontroli.
Zgodnie z zaprezentowanym rocznym programem działań PIP inspektorzy skontrolują m.in.:
1. Placówki ochrony zdrowia w zakresie wybranych zagadnień prawa pracy. Kontrolami objęte zostaną publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.
W zakresie zainteresowani PIP będą nieprawidłowości dotyczące: zgodności charakteru świadczonej pracy z rodzajem zawartej umowy, czasu pracy (w tym odpoczynku dobowego i tygodniowego), wypłaty wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, urlopów wypoczynkowych.
2. Zakłady komunikacji miejskiej (przewozy regularne do 50 km) w zakresie czasu pracy kierowców. Podstawą doboru zakładów do kontroli będzie analiza dotychczasowych wyników nadzoru PIP w tym obszarze, a także sygnałów zawartych w skargach pracowniczych.
3. Zakłady wchodzące w skład Spółki PKP Energetyka w zakresie przestrzegania przepisów bhp. Szczególnie w zakresie organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych; tymczasem prace te zaliczane są do prac w warunkach szczególnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego.
4.Elektrownie i elektrociepłownie współspalające biomasę i węgiel w zakresie oceny stanu ochrony przeciwwybuchowej w związku z prowadzeniem współspalania biomasy i węgla.
5. Zarządzanie bezpieczeństwem pracy w zakładach, w których występuje duże nasilenie wypadków przy pracy.Inspektorzy ocenią tu przestrzeganie przez pracodawców przepisów i zasad dotyczących oceny ryzyka zawodowego oraz podejmowanie środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko, w aspekcie wypadków przy pracy, które miały miejsce w zakładzie.
Do kontroli wybierane będą zakłady, w których miały miejsce wypadki przy pracy, przy czym szczególna uwaga zwrócona zostanie na firmy, w których zdarzenia wypadkowe wykazują cechy powtarzalności. Dokładnej analizie poddana będzie zakładowa dokumentacja dot. Ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz dokumentacja oceny ryzyka zawodowego opracowana dla zadań, przy których doszło do zdarzenia wypadkowego.
6. Zakłady branży naftowej w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz eliminacja stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień, prowadząca do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w ww. zakładach.
Działaniami PIP objęte zostaną (wg kryteriów Dyrektywy Seveso II,szczegółowo określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej) Zakłady Dużego Ryzyka (ZDR) i Zakłady Zwiększonego Ryzyka (ZZR) wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, tj. bazy paliw płynnych i bazy surowcowe ropy naftowej.
7. Stacje paliw płynnych i autogazu w zakresie przestrzegania przepisów bhp.
8.Zakłady zajmujące się pozyskiwaniem, zrywką i transportem drewna w zakresie oceny stanu przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym przepisów bhp w procesie pozyskiwania drewna, z uwzględnieniem poprawności doboru stosowanych przez pracowników środków ochrony indywidualnej. Wynikająca z kontroli ocena dotyczyć będzie poszczególnych etapów procesu technologicznego,tj.: zlecenia jego wykonania i nadzoru nad prawidłowym jego przebiegiem (pozyskiwania surowca, jego zrywki, składowania oraz wywozu z lasu).
9. Korporacje (w tym banki) pod względem występowania stresu i innych czynników psychospołecznych w środowisku pracy.
10. Zakłady pracy ze stanowiskami pracy, na których występują atmosfery wybuchowe w zakresie zagrożeń wynikających z występowania atmosfer wybuchowych, przestrzegania przepisów dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy na takich stanowiskach. W śród tych zakładów wyróżnić można m.in. stacje paliw płynnych i autogazu, zakłady produkujące wyroby z włókien poliestrowo - szklanych
11. Zakłady branży metalowej w których użytkowane są maszyny do obróbki plastycznej metali (produkcja agd i rtv, pokryć dachowych, przemysł motoryzacyjny, produkcja maszyn rolniczych, produkcja maszyn budowlanych). w zakresie spełniania wymagań zasadniczych i minimalnych dla maszyn używanych przy tej pracy.
12. Zakłady produkcyjne, usługowe, transportowe, w których użytkowane są takie zbiorniki (m.in.: agregaty sprężarkowe, wolnostojące zbiorniki ze sprężonym powietrzem, chłodnice powietrza, zbiorniki pneumatycznego układu hamulcowego) w zakresie spełniania wymagań zasadniczych dla prostych zbiorników ciśnieniowych. Dodatkowo będą kontrolowane podzespoły współpracujące z prostymi zbiornikami: w agregatach sprężarkowych - urządzenia mechaniczne podlegające dyrektywie maszynowej; we wszystkich prostych zbiornikach ciśnieniowych - zawory bezpieczeństwa podlegające dyrektywie ciśnieniowej.
13. Przedsiębiorstwa, które nie zostały zakwalifikowane, jako zakłady zwiększonego, czy dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w zakresie prawidłowego użytkowania amoniakalnych instalacji chłodniczych. Zakres przedmiotowy kontroli obejmie w szczególności problemy związane z obecnością amoniaku, zwłaszcza w aspekcie zagrożenia awarią.
14. Placówki handlowe (w tym wielkopowierzchniowe), ze szczególnym zwróceniem uwagi na ocenę stanu przestrzegania prawa pracy w tych sklepach, których pracownicy w poprzednich latach zgłaszali do PIP skargi. Przewiduje się także prowadzenie kontroli na wniosek struktur związkowych oraz innych podmiotów zainteresowanych problematyką ochrony pracy.
15. Urzędy skarbowe w celu zbadania, w jakim stopniu przestrzegane są w nich obowiązujące przepisy prawa pracy.
17. Zakłady zajmujące się usuwaniem wyrobów zawierających azbest i ich składowaniem w zakresie przestrzegania przepisów bhp. Kontrole realizowane będą w ramach trzydziestoletniego rządowego Programu usuwania wyrobów zawierających azbest, który obowiązuje od 2002 r.
Co jeszcze skontroluje PIP w tym roku
W 2011 r. kontynuowane będą kontrole związane z problematyką prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Organy inspekcji są właściwe do kontroli w tym zakresie i uprawnione w szczególności do nakazania pracodawcy, by umieścił pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
W zakresie kontroli PIP w 2011 r. znajdą się także zagadnienia dotyczące:
- przestrzegania przepisów ustawy o produktach biobójczych;
- oceny prawidłowości informacji - składanych do ZUS przez pracodawców - zawierających dane dla ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.
W ramach rutynowej działalności kontrolnej inspektorzy zwrócą uwagę na roboty wykonywane w miejscach ogólnodostępnych, w celu eliminowania zagrożeń o charakterze publicznym.
Nadal prowadzone będą kontrole dotyczące właściwego przygotowania pracowników do pracy (szkolenia w dziedzinie bhp, badania lekarskie, informowanie pracowników o ryzyku zawodowym).
Przedmiotem częstych, rutynowych kontroli będą także zagadnienia dotyczące:
- wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy,
- uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
- zatrudniania pracowników młodocianych,
- funkcjonowania służby bhp,
- konsultacji w zakresie bhp oraz komisji bhp.
- rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH),
- rozporządzenie CLP - (WE) nr 1272/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006.
PIP przeprowadzi także kontrole spełniania wymagań zasadniczych dla środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości. Na zwiększające się zapotrzebowanie na środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed upadkiem z wysokości wpływ ma duża liczba prowadzonych inwestycji budowlanych i prac remontowych. Ponieważ środki te chronią pracowników przed poważnymi zagrożeniami wypadkowymi, powinny być bezwzględnie bezpieczne. Celem kontroli realizowanych w ramach nadzoru rynku jest wyeliminowanie niezgodności tej grupy wyrobów z zasadniczymi wymaganiami określonymi w przepisach.
PIP będzie kontynuować formułę krótkotrwałych kontroli, skoncentrowanych na nieprawidłowościach stwarzających bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia. Zależnie od potrzeb powtarzane one będą u tego samego pracodawcy w następnych dniach lub tygodniach, w celu wyegzekwowania likwidacji zagrożeń oraz osiągnięcia trwałej poprawy warunków pracy. W uzasadnionych przypadkach inspektorzy pracy skorzystają z uprawnienia do wnioskowania o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, u którego w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bhp.
Źródło: Program działania PIP
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.