Koronawirus – wyzwanie dla służb bhp w zakładach pracy

Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie i coraz większa liczba ofiar to zagrożenie dla zdrowia publicznego na wszystkich kontynentach i w większości krajów, w tym Polski. Ale także – wyzwanie dla służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania, związane z edukacją, ale także – przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników.
- Słuchaj, okazało się dziś, że dwóch naukowców z fizyki, którzy jakiś czas temu wrócili z Chin, ma grypopodobne objawy, które mogłyby wskazywać na zarażenie koronawirusem. Ty ostatnio byłaś na wydziale fizyki, więc gdybyś nagle poczuła się gorzej to dobrze, żebyś o tym wiedziała – to wiadomość sms, który otrzymała kilka dni temu pracownica administracji jednej z lubelskich szkół wyższych, przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu przeziębienia. Chora, która już wracała do pełni sił niemal od razu po otrzymaniu wiadomości faktycznie poczuła się gorzej, jednak zdecydowała zadzwonić do znajomych ze wspomnianego wydziału fizyki. – Jak odróżnić koronawirusa od zwykłego przeziębienia? Przecież nie widziałam się z żadnym z tych naukowców, dlaczego miałabym akurat mieć tego nieszczęsnego wirusa? Czy cały wydział już został zdezynfekowany? – pytała znajomą drżącym głosem. Równie spanikowana koleżanka, której nagle udzieliło się zdenerwowanie dzwoniącej zaczęła szukać informacji w Internecie. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego udało się szybko znaleźć porady, które uspokoiły obie kobiety – żadna z nich nie miała kontaktu z przeziębionymi naukowcami po ich powrocie z Chin, a obaj profesorowie nie pojawili się jeszcze na wydziale, lecząc przeziębienia w warunkach domowych, w stałym kontakcie z lekarzem.
Opisana sytuacja miała miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia. Z każdym kolejnym dniem pracownicy zaczynają coraz bardziej obawiać się o bezpieczeństwo zdrowotne, także z tego powodu, że zwiększa się liczba przypadków przeziębień i grypy wśród zatrudnionych (akurat trwa sezon zachorowań na grypę i przeziębienie) ale jednocześnie brak jest wiedzy na temat postępowania w przypadku faktycznego zagrożenia wystąpienia koronawirusa w konkretnym środowisku pracy.
Dedykowana informacja i możliwość konsultacji niepokojących sytuacji
Inspektorzy bhp powinni obecnie wspierać kierownictwo i dyrekcję instytucji oraz firm w przygotowaniu procedur postępowania w związku z potencjalnym zagrożeniem, wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa. To pilne zadanie, bo z każdym kolejnym dniem jest coraz większe ryzyko wykrycia choroby w naszym kraju. Poza tym – pracownicy czerpią informacje z Internetu, niekoniecznie ze stron Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a niewiele potrzeba, by niesprawdzona wiadomość mogła przyczynić się do niekontrolowanego wybuchu paniki.
Jednym z istotnych zagrożeń, jakie może wystąpić w sytuacji kryzysowej, także związanej z wystąpieniem objawów mogących wskazywać na koronawirusa, jest panika. Aby jej zapobiec warto na bieżąco informować pracowników o sytuacji epidemiologicznej na terenie instytucji – ale także umożliwiać szybki kontakt (mailowy i telefoniczny) w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy wystąpienia potencjalnego zagrożenia.
Warto jak najszybciej przygotować i przekazać pracownikom – w formie dedykowanych maili oraz podać informację na stronie internetowej instytucji – krótkie i konkretne zasady postępowania, nie tylko w przypadku gdyby pojawiła się osoba zarażona koronawirusem, ale przy okazji – przypomnieć podstawowe procedury, związane z zapobieganiem przenoszeniu się chorób wirusowych (o ile takie procedury już są – jeżeli nie, to warto jak bezzwłocznie je przygotować i upowszechnić).
Warto przeprowadzić krótkie spotkania informacyjne z poszczególnymi działami/departamentami/wydziałami. Dodatkowe spotkania trzeba przeprowadzić z kadrą zarządzającą, która – podobnie jak w przypadku ewakuacji na wypadek pożaru czy innego zagrożenia – ma do spełnienia konkretne zadania, wynikające z posiadanego zakresu obowiązków i odpowiedzialności za zespół pracowników.
Maseczki i środki dezynfekcji – warto uzupełnić punkty apteczne
Teraz jest najlepszy czas na zamówienie maseczek higienicznych, które zapewnią ochronę w przypadku prawdopodobieństwa pojawienia się osoby zakażonej. Dodatkowo warto dokonać zakupu specjalistycznych środków do dezynfekcji, ale także – rękawic ochronnych i odzieży ochronnej dla pracowników, odpowiedzialnych za bhp w instytucji czy firmie.
Pracownicy działów bhp powinni dysponować właściwymi ubiorami ochronnymi, w zależności od specyfiki działania instytucji czy firmy (produkcja czy usługi). W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego warto zadbać o ubiór ochronny pracowników bhp również w instytucjach publicznych, np. szkołach wyższych, placówkach edukacyjnych, urzędach.
Warto wydzielić w każdym dziale specjalne pomieszczenie na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej
W instytucjach publicznych, gdzie zazwyczaj przychodzi wielu interesantów, warto wydzielić jedno lub kilka pomieszczeń (w których na co dzień przebywają pracownicy) na wypadek, gdyby u osoby przybywającej jako interesant, pojawiły się nagle niepokojące objawy. Warto opisać takie zdarzenie w procedurze, która powinna zostać wdrożona przez pracowników w przypadku zagrożenia. I oczywiście bezzwłocznie wezwać pogotowie.
Koniecznie należy zadbać o system wentylacji
Przegląd systemów wentylacyjnych w sytuacji zagrożenia epidemią wirusową jest sprawą priorytetową. Także istotne jest jak najszybsze sprawdzenie systemów klimatyzacji – jeżeli takie są zainstalowane w budynku.
Sprawne i efektywne systemy wentylacji czy klimatyzacji pozwolą nie tylko ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, ale także – zapewnią optymalny komfort pracy.
Magdalena Pokrzycka-Walczak

Ekonomistka, dziennikarka. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychotraumatologii. Zajmuje się problematyką właściwych relacji i zapewnieniem dobrostanu psychofizycznego w miejscu pracy. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę w obszarze przeciwdziałania mobbingowi i zarządzania stresem. Aktywistka na rzecz ochrony praw pracowniczych i praw człowieka w miejscu pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.