Obowiązkowe badania psychiatryczne i psychologiczne przy czynnościach zapewniających bezpieczeństwo jądrowe

Już obowiązują przepisy dotyczące obowiązku poddawania się badaniom psychiatrycznym oraz psychologicznym przez osoby pracujące w elektrowniach jądrowych oraz jednostkach ochrony radiologicznej.
Wymóg poddawania się przez osoby pracujące w elektrowniach jądrowych oraz jednostkach ochrony radiologicznych badaniom psychologicznym oraz psychiatrycznym nałożyło rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 29 września 2011 r. w sprawie badań psychiatrycznych i psychologicznych osób wykonujących czynności mające istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, polegającą na rozruchu, eksploatacji lub likwidacji elektrowni jądrowej (Dz.U. nr 220, poz. 1310), które weszło w życie z dniem 14 października 2011 r.
Przepisy rozporządzenia regulują zakres badań psychiatrycznych i psychologicznych osób wykonujących czynności mające znaczenie dla bezpieczeństwa jądrowego, wykaz zaburzeń funkcjonowania psychologicznego uniemożliwiających uzyskanie uprawnień do wykonywania tych czynności oraz kwalifikacje lekarzy i psychologów, którzy są upoważnieni do badania psychologicznego tych osób.
Badanie psychiatryczne osób, które ubiegają się o nadanie uprawnień do wykonywania czynności niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego obejmuje zebranie wywiadu w zakresie przebytych chorób, urazów, wypadków, uzależnień, analizę toku i treści myślenia, spostrzegania, pamięci, świadomości, krytycyzmu, orientacji czasowej i przestrzennej i jest przeprowadzane w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń psychicznych.
Z kolei badanie psychologiczne osób, o których mowa powyżej obejmuje określenie poziomu rozwoju umysłowego, dojrzałości społecznej i emocjonalnej oraz opis cech osobowości i przeprowadzane jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego. Wykaz istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego uniemożliwiających uzyskanie uprawnień do wykonywania czynności mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określa załącznik do omawianego rozporządzenia.
Badania psychiatryczne, o których mowa wyżej może wykonywać jedynie lekarz, który posiada tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii lub II stopień specjalizacji w dziedzinie psychiatrii, natomiast w zakresie badań psychologicznych badania takie może wykonać tylko psycholog, o którym jest mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.).
Po badaniu lekarz wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań psychicznych i psychologicznych do pracy przy wykonywaniu czynności przy zapewnieniu bezpieczeństwa jądrowego. Zaświadczenie to wydaje się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba badana, natomiast drugi pozostawia się w dokumentacji lekarskiej badanej osoby.
Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy
Słowa kluczowe:
badania psychiatrycznebadania psychologicznebezpieczeństwo jądrowedokumentacja lekarska
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.