Pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązkowe badania medycyny pracy

Mariusz Foremniak
Mariusz Foremniak
24.01.2025AKTUALNE

Pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązkowe badania medycyny pracy

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w badaniach medycyny pracy, które mają objąć wszystkich pracowników. Poszerzony pakiet badań, związany z przekształceniem programu „Profilaktyka 40 Plus”, ma wprowadzić m.in. mammografię, cytologię, oznaczenie PSA, zdjęcie RTG płuc, lipidogram, poziom cukru oraz określenie wskaźnika BMI. MZ zakłada, że badania te będą obowiązkowe.

Korzyści 
  • Poznasz nowe obowiązki pracodawców w medycynie pracy – dzięki artykułowi dowiesz się, jakie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia w zakresie obowiązkowych badań medycyny pracy i jak te regulacje mogą wpłynąć na Twoją firmę.
  • Dowiesz się, jak obniżyć koszty badań medycyny pracy – artykuł wyjaśnia, kiedy pracodawcy mogą uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nowym pakietem badań i co zrobić, aby skutecznie zarządzać finansami firmy w tym zakresie.
  • Otrzymasz praktyczne wskazówki dla pracodawców – tekst zawiera konkretne kroki, takie jak analiza umów z poradniami medycyny pracy i monitorowanie zmian w przepisach, które pomogą Ci przygotować się na nowe obowiązki i zapewnić zgodność z regulacjami prawnymi. 

Czytaj także: Zmiany w badaniach lekarskich pracowników 2025 – wywiad z Głównym Inspektorem Pracy.

Dla pracodawców kluczową informacją jest fakt, że koszt rozszerzonego pakietu badań będzie zależał od tego, czy placówka medycyny pracy, z którą współpracują, przystąpi do programu. Jeśli tak się stanie, dodatkowe badania będą dla pracodawców bezpłatne, ponieważ koszty pokryje państwo. Natomiast w przypadku, gdy przychodnia nie przystąpi do programu, obowiązek finansowania badań spadnie na pracodawcę.

Na ten moment zmiany mają charakter programowy i brak jest ostatecznych regulacji prawnych w tej sprawie. Jednak już teraz pracodawcy powinni zacząć analizować umowy z jednostkami medycyny pracy, by oszacować potencjalne skutki finansowe. Również placówki medycyny pracy, które zdecydują się nie przystępować do programu, muszą liczyć się z ryzykiem utraty pacjentów.

Nowe obowiązkowe badania medycyny pracy – jakie zmiany wprowadzi Ministerstwo Zdrowia?

Poszerzony pakiet badań obejmie takie procedury jak mammografia, cytologia, oznaczenie PSA czy RTG płuc. Dzięki temu ma być możliwe wcześniejsze wykrywanie chorób i poprawa profilaktyki zdrowotnej wśród pracowników. Rozszerzone badania będą obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych.

Kto poniesie koszty nowych badań medycyny pracy?

Koszty dodatkowych badań zależą od decyzji placówek medycyny pracy. Jeśli przystąpią one do programu „Profilaktyka 40 Plus”, pracodawcy nie zapłacą za poszerzony pakiet badań. W przeciwnym razie to oni będą musieli sfinansować dodatkowe usługi.

Czytaj także / Zobacz także: 

Badania okresowe u kilku pracodawców>>>

Jak pracodawcy mogą przygotować się na nowe obowiązki?

Pracodawcy powinni już teraz zweryfikować umowy z poradniami medycyny pracy i oszacować ewentualne koszty zmian. Warto także śledzić komunikaty Ministerstwa Zdrowia dotyczące ostatecznych regulacji, aby uniknąć niespodzianek i zapewnić swoim pracownikom dostęp do wymaganych badań.

Podsumowanie – na co warto zwrócić uwagę?

  • Obowiązkowe badania: Poszerzony pakiet badań obejmuje m.in. mammografię, cytologię, RTG płuc i lipidogram, co zwiększy zakres obowiązków pracodawców.
  • Koszty: Jeśli przychodnia medycyny pracy przystąpi do programu, badania będą finansowane przez państwo. W przeciwnym razie koszty poniosą pracodawcy.
  • Kroki przygotowawcze:
    • Zweryfikuj aktualne umowy z poradniami medycyny pracy.
    • Przeanalizuj potencjalne skutki finansowe zmian.
    • Śledź komunikaty Ministerstwa Zdrowia, by być na bieżąco z ostatecznymi regulacjami.

Wdrożenie nowych obowiązków to wyzwanie zarówno dla pracodawców, jak i jednostek medycyny pracy, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć problemów organizacyjnych i finansowych.

Autor: 

Mariusz Foremniak
gł. specjalista ds. bhp,
prawnik, wykładowca przedmiotów
zawodowych z zakresu bhp. 

Autor
Mariusz Foremniak
Kierownik Działu BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni doświadczony pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.