Programy prewencyjne w zakresie bhp dla firm budowlanych

Poprawa stanu bhp na budowie jest celem inicjatywy Państwowej Inspekcji Pracy i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP „Programy wspierające poprawę bezpieczeństwa pracy w mikro i małych przedsiębiorstwach budowlanych”. Konferencja propagująca to przedsięwzięcie została zorganizowana 26 lutego 2015 r. w stołecznej siedzibie Związku Zawodowego „Budowlani”.
Na konferencjiLeszek Zając – zastępca głównego inspektora pracy przedstawił program działania inspekcji pracy na 2015 r. W planach PIP na ten rok adresowanych do przedsiębiorstw budowlanych jest przeprowadzanie kontroli na terenach budów, podczas remontów dróg i prac rozbiórkowych oraz zwracanie uwagi na eliminację bezpośrednich zagrożeń życia lub zdrowia zatrudnionych. Kontrole będą powtarzane na wszystkich etapach realizacji inwestycji u pracodawców lekceważących przepisy.
Program prewencyjny „Budownictwo. Stop wypadkom”
Natomiast zastępca dyrektora Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy Jakub Chojnicki omówił programy prewencyjne PIP adresowane do mikro i małych przedsiębiorstw. Do zakładów, w których w ostatnich latach odnotowano wypadki śmiertelne, ciężkie lub zbiorowe, bądź powtarzalność zdarzeń wypadkowych o podobnych przyczynach, skierowany jest m.in. program prewencyjny „Budownictwo. Stop wypadkom”.
Udział w programie
Program prewencyjny „Budownictwo. Stop wypadkom” funkcjonuje już od 5 lat. W tym czasie w programie wzięło udział 3 000 pracodawców branży budowlanej z całej Polski. Polega on czynnej współpracy inspektorów pracy z pracodawcami. Na wstępie oczywiście należy zgłosić się do udziału w corocznie organizowanej edycji programu prewencyjnego we właściwym okręgowym inspektoracie pracy. Po zakwalifikowaniu do programu pracodawcy uczestniczą w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym organizowanym przez okręgowy inspektorat pracy PIP. Otrzymują na nim bezpłatne materiały edukacyjne i szkoleniowe, w tym „Listę kontrolną z komentarzem”.
Rola inspektora pracy w programie
Natomiast inspektor pracy w tym programie dokonuje wstępnej oceny bezpieczeństwa pracy na placu budowy i zapewnia ekspercką pomoc w ocenie zagrożeń. Proponuje wdrożenie rozwiązań, które eliminują lub minimalizują stwierdzone zagrożenia wskazując jednocześnie na dobre praktyki, które można zastosować na placu budowy. Z pomocą inspektora pracy i otrzymanej listy kontrolnej pracodawca poprawia warunki pracy i bezpieczeństwo jej wykonywania. Na zakończenie programu przeprowadzany jest audyt końcowy, który polega na ocenie rozwiązań wdrożonych przez pracodawcę i służących poprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmy, które pozytywnie przejdą końcową ocenę, otrzymają świadectwo ukończenia programu.
Korzyści z udziału w programie
Ukończenie programu prewencyjnego PIP przynosi wymienne korzyści, nie tyko w zakresie poprawy warunków i stanu bhp, częściej podejmują współpracę z generalnymi wykonawcami zrzeszonymi w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Firmą, które legitymują się zaświadczeniem o udziale w programie łatwiej uzyskać np.: bezzwrotne dofinansowanie dla projektów doradczych i inwestycyjnych w obszarze poprawy warunków pracy i bhp w ramach działalności prowadzonej przez ZUS, dofinansowania z funduszy pomocowych pracy czy kredyt bankowy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.