Rada Ochrony Pracy opowiedziała się za zmianą przepisów w zakresie szkoleń bhp.

Jakość szkoleń bhp w Polsce jest na niskim poziome – tak wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy i Centralnego Instytut Ochrony Pracy. Zdaniem Rady Ochrony Pracy należy podjąć zdecydowane korki zmierzające do zmiany przepisów w zakresie szkoleń bhp, aby poprawić obecną sytuację.
Jak wynika z danych zebranych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy jakość szkoleń bhp w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Pracodawcy niestety nie przywiązują należytej wagi do organizowania odpowiedniej jakości szkoleń bhp. Interesuje ich głównie sam fakt ich przeprowadzenia i skompletowania odpowiedniej dokumentacji to potwierdzającej. Natomiast możliwość ingerowania inspektorów pracy w jakość szkoleń jest ograniczona. Nie ma bowiem obowiązku dołączania, do dokumentacji potwierdzającej odbycie przez pracownika szkolenia bhp, programów szkoleń i kwalifikacji wykładowców. Najczęściej jest tylko zaświadczenie ze szkolenie się odbyło. Choć wiele jednostek organizacyjnych prowadzących szkolenia bhp jednak programy szkoleń przekazuje pracodawcy.
Państwowa Inspekcja Pracy, w latach 2018-2019, przeprowadzili ponad 24 tys. Kontroli, w czasie których stwierdzili ponad 26 tys. nieprawidłowości związanych ze szkoleniami bhp.
Oprócz tego, że jakość szkoleń bhp jest niska, pracodawcy mają trudność z również z terminowym ich przeprowadzaniem. Ponadto pracodawcy nie dotrzymują także terminów prowadzenia badań osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne.
W kwestii szkoleń okresowych inspektorzy pracy, podczas kontroli w latach 2018-2019, stwierdzili ponad 25 tys. nieprawidłowości.
Zdaniem PIP niewłaściwe przygotowanie pracowników do pracy stało się jedną z przyczyn ponad tysiąca wypadków przy pracy (w latach 2017,2018 i 2019), w których wyniku ponad 173 osoby poniosły śmierć, a 484 doznało ciężkich obrażeń.
Brak standardów nauczania, niedostateczne kwalifikacje wykładowców, niedostosowanie programów szkoleń – to główne przyczyny niskiej jakości szkoleń bhp według CIOP
W kwestii jakości szkoleń bhp wypowiedział się również Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Instytucja ta zwróciła uwagę na problemy związane z funkcjonowaniem systemu szkoleń w zakresie bhp. Należą do nich m.in.:
-
brak ustalonych standardów nauczania na studiach podyplomowych w zakresie BHP,
-
brak jasno określonych minimalnych wymagań dla jednostek edukacyjnych,
-
niewystarczające kompetencje i doświadczenie zawodowe wykładowców i trenerów prowadzących szkolenia BHP oraz brak okresowych weryfikacji tych kompetencji,
-
powierzenie szkoleń i nadzoru nad ich przeprowadzeniem pracodawcy,
-
niedostawanie ramowych programów edukacji w zakresie bhp, określonych w przepisach, do potrzeb wynikających ze zmian na rynku pracy,
-
dopuszczenie prawem realizacji szkolenia bhp w formie tzw. samokształcenia kierowanego, niezapewniającego, ani odpowiedniej jakości szkolenia, ani bezpośredniego kontaktu z osoby szkolonej z instruktorem nawet podczas egzaminowania.
CIOP negatywnie ocenił również zniesienie obowiązku przeprowadzenia okresowych badań BHP dla części pracowników administracyjno-biurowych.
Według CIOP-BIP niski poziom kształcenia w zakresie BHP, nie uświadamia pracodawcom znaczenia tej problematyki dla skutecznego zarządzania ich firmami, a pracownikom dla ochrony ich zdrowia i życia. Wpływa to na wciąż rosnącą liczbę wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Konieczne jest uszczegółowienie przepisów w zakresie realizacji szkoleń bhp, kwalifikacji wykładowców i funkcjonowania jednostek organizacyjnych – na takim stanowisku stoi ROP
Mając to na uwadze Rada Ochrony Pracy uznała za konieczne podjęcie kroków mających na celu:
-
określenie w przepisach prawnych standardów nauczania i efektów kształcenia, jakie muszą być osiągnięte w wyniku realizacji studiów podyplomowych w zakresie bhp,
-
określenie zasad funkcjonowania jednostek prowadzących działalność szkoleniową w ramach systemu oceny zgodności oraz wprowadzenie obligatoryjnej certyfikacji ich kompetencji,
-
uszczegółowienie przepisów prawnych dotyczących realizacji szkolenia bhp w formie "samokształcenia kierowanego" tak, aby co najmniej część szkolenia oraz egzamin końcowy wymagały bezpośredniego kontaktu wykładowców i osób szkolonych,
-
weryfikację ramowych programów szkoleń okresowych w celu dostosowania ich do zmieniających się potrzeb,
-
promowanie systemów oceny i nadzorowania kompetencji wykładowców i jednostek edukacyjnych w dziedzinie BHP.
Warto zauważyć, że nie są to nowe postulaty. Przedstawione wnioski i propozycje zmian są bardzo zbliżone do tych z 2016 r. Kiedy to również ROP, po wysłuchaniu raportów PIP i CIOP, podjęła postulowała o zmiany przepisach w zakresie szkoleń bhp.
Opr. Red.
posiedzenie ROP z 19.12.2019 r. – www.sejm.gov.pl
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.