Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”.

Zbliża się Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w 2015 r. Tydzień ten ma miejsce w dniach 19–23 października i jest częścią kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”. Natomiast już dziś 7 października 2015 r. CIOP-PIB organizuje konferencje „Stres w pracy”, która odbywa się w Gdańsku. Dowiedź się więcej o kampanii oraz wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jakim jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w ramach kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!” i jednocześnie wyprzedzając nadchodzący Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy organizuje dziś konferencję adresowaną do wszystkich osób zainteresowanych tematyką stresu zawodowego. Celem dzisiejszej konferencji „Stres w pracy” jest upowszechnianie informacji na temat skutecznego zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w miejscu pracy. Ideą konferencji jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem poprzez poznanie jego mechanizmów, przyczyn i skutków, a także dostarczenie wiedzy nt. dobrych praktyk w zakresie skutecznego zarządzania stresem. Udział w dzisiejszym wydarzeniu jest bezpłatny.
Podczas konferencji przykłady dobrych praktyk i programy w walce ze stresem w pracy przedstawią m.in. laureaci Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk edycji 2014-15 oraz 2012-2013 czyli:
- Stres na uwięzi – Sebastian Pietrusewicz, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie, zwycięzca Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk 2014-15
- Grupa Neuca – w trosce o pracowników – Monika Nazarkiewicz, Neuca S.A., zwycięzca polskiej edycji Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk 2014-15
- Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w pracy w ramach prozdrowotnego programu Budujemy Zdrowie – Tomasz Skibiński, Cemex Polska Sp. z o.o., laureat Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk 2012-13
Czego dotyczy kampania?
Jak wykazują badania stres jest w Europie drugim najczęściej wskazywanym powodem problemów zdrowotnych związanych z pracą.
Ponad połowa pracowników w Europie twierdzi, że stres związany z pracą jest częstym zjawiskiem w ich miejscu pracy
Mając to na uwadze Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zorganizowała i koordynuje kampanię „Stres w pracy? Nie dziękuję”. Głównym celem, kończącej się już kampanii, jest promowanie zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi związanymi z pracą, a tym samym zapobieganie negatywnym skutkom, jakie niosą ze sobą dla pracowników, pracodawców, a w dłuższej perspektywie również dla gospodarki.
Pracownicy cierpiący na stres związany z pracą lub inne problemy psychologiczne, wykazują wysoki poziom absencji chorobowych lub pojawiają się w pracy w kondycji, która nie pozwala w pełni sprawnie funkcjonować.
Jak zauważają bowiem specjaliści w tej dziedzinie skuteczna kontrola zagrożeń psychospołecznych prowadzi do stworzenia środowiska pracy, w którym pracownicy są zdrowsi, a kultura bezpieczeństwa pracy ma wysoki poziom, a to wszystko z kolei przekłada się na lepsze wyniki firmy.
Ogólne koszty zaburzeń zdrowia psychicznego w Europie (na tle zawodowym i innym) szacuje się na 240 mld euro rocznie.
Musimy zdać sobie sprawę, że nie ma firmy, przedsiębiorstwa, organizacji w której świadczą pracę ludzie wolnej od zagrożeń psychospołecznych. Nie mniej jednak dysponując nawet ograniczonymi zasobami, można je skutecznie kontrolować.
Zagrożenia psychospołeczne mogą podlegać takiej samej systematycznej diagnozie i kontroli jak inne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Kampania „Stres w pracy? Nie dziękuję” zapewnia pracownikom i pracodawcom wsparcie i doradztwo w zakresie zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi związanymi z pracą oraz promuje stosowanie do tego celu praktycznych, przyjaznych użytkownikowi narzędzi. Należy też podkreślić, że stres związany z pracą wynika z kwestii organizacyjnych, a nie jest winą pracownika.
Jakie jeszcze wydarzenia w związku z Tygodniem Bezpieczeństwa?
W ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w 2015 r. w dniach 13-14 października w Puławach odbędzie się konferencja Forum Liderów Bezpiecznej Pracy. Na konferencji tej dr Małgorzata Milczarek, przedstawicielka EU-OSHA przedstawi wykład nt. nowych i pojawiających się zagrożeń w środowisku pracy, w tym zagrożeń psychospołecznych, na podstawie badania ESENER 2.
Konferencja jest organizowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy w ramach działań wspierających rozwój Forum Liderów Bezpiecznej Pracy oraz realizacji zadań służb państwowych III etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”.
W programie konferencji zaplanowano:
- wykłady,
- wystąpienia przedsiębiorstw należących do Forum Liderów Bezpiecznej Pracy,
- pracę w Grupach Roboczych FL (warsztaty),
- wystawę najnowszych produktów i rozwiązań z zakresu poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w przedsiębiorstwach,
- uroczystość wręczenia prestiżowych Kart dla Liderów Bezpiecznej Pracy,
- wizytę techniczną w Grupie Azoty Zakładach Azotowych „Puławy” S.A.
W samym tegorocznym Europejskim Tygodniu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (czyli CIOP – PIB) przewiduj akcję informacyjną na Facebooku kampanii oraz prezentację spotu informacyjnego na monitorach w komunikacji miejskiej, w wybranych miastach.
Źródło i informacja: Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.