Warto inwestować w certyfikaty bhp w przedsiębiorstwie

Każda firma, niezależnie od branży, w jakiej prowadzi działalność, powinna intensyfikować działania na rzecz poprawy warunków pracy. Bo dobre i – co najważniejsze – bezpieczne środowisko pracy to podstawa istnienia każdego przedsiębiorstwa czy instytucji, ale także zadowoleni pracownicy. Dlatego warto inwestować w systemy zarządzania bhp.
Praktycznie system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy jest ważną częścią ogólnego systemu zarządzania firmą, z uwzględnieniem podstawowej struktury organizacyjnej, planowania, odpowiedzialności, ale także – zasad postępowania oraz procedur, procesów i zasobów.
Jeżeli mamy dobrze opisaną strategię zarządzania przedsiębiorstwem, możemy na jej podstawie przystąpić do opracowania oraz wdrożenia polityki bezpieczeństwa i higieny pracy. Ale co istotne – samo opracowanie i wdrożenie polityki bhp nie jest już osiągnięciem celu, do którego menedżerowie powinni dążyć. Ważny jest stały przegląd i utrzymywanie tego systemu, z możliwością wprowadzenia kolejnych modyfikacji i zmian, z myślą o wdrażaniu kolejnych innowacyjnych rozwiązań, by zapewnić optimum bezpieczeństwa pracownikom.
Faktycznie system zarządzania bhp w firmie, którego długotrwałym i stałym efektem powinno być osiąganie stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników można stworzyć na podstawie wymagań i zasad, zawartych w polskich normach: PN-N-18001:2004 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania” oraz PN-N-18004:2000 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wytyczne”.
Przy wdrażaniu systemu zarządzania bhp musimy bezwzględnie pamiętać o tym, że system ma być narzędziem ułatwiającym realizację podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikających z przepisów prawa, natomiast skuteczność jego funkcjonowania zależy od osób, które go tworzą i pracują w jego ramach – przede wszystkim kierownictwa firmy oraz wszystkich pracowników.
Struktury systemów zarządzania w poszczególnych firmach mogą różnić się od siebie, jednak bezwzględnie muszą uwzględniać elementy podstawowe, zgodnie z prawem, które dotyczą przede wszystkim:
- identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka zawodowego oraz struktury,
- odpowiedzialności i uprawnień.
Istotne znaczenie mają także szkolenia pracowników, ich świadomość ryzyka, kompetencje zawodowe i motywacja, ale także sposób komunikowania się wewnątrz firmy i udział pracowników w systemie bhp.
Firma musi posiadać dokumentację systemu zarządzania bhp oraz opis sterowania operacyjnego pracami i działaniami, związanymi ze znaczącymi zagrożeniami. Poza tym bezwzględnie opracowane muszą być zapisy dotyczące gotowości do reagowania na wypadki przy pracy i awarie oraz system monitorowania zagrożeń.
System musi aktywizować wszystkich pracowników i wpływać pozytywnie na zmianę kultury bhp w firmie. Bez stałego uczestnictwa w nim wszystkich zainteresowanych poprawa stanu bhp będzie nieodczuwalna.
Inwestycje w bhp to także promocja firmy wśród pracowników
Działania na rzecz bhp powinny mieć na celu nie tylko poprawę warunków pracy, a przez to – pośrednio – zwiększenie wydajności i poprawę jakości produkcji, ale także tworzenie pozytywnego wizerunku firmy wśród pracowników. Zadowoleni pracownicy tworzą w swoim otoczeniu, nie tylko w miejscu pracy, obraz przyjaznej firmy, co jest wyjątkowo istotną wartością dodaną inwestycji w bhp.
Istotna wartość polega na pozytywnej promocji, prowadzonej – mniej lub bardziej świadomie – przez pracowników w środowisku rodziny, znajomych i przyjaciół.
Warto pamiętać, że najważniejszym potencjałem każdej firmy są pracownicy, ale także to właśnie tzw. „czynnik ludzki” może być – z różnych przyczyn – najsłabszym ogniwem w łańcuchu produkcji.
Najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie bhp mają charakter systemowy, z największym naciskiem na procedury zapobiegania zdarzeniom niepożądanym oraz szkolenia pracowników, które mają na celu utrzymanie odpowiedniej świadomości oraz czujności. To pracownik może być najlepszym źródłem informacji o potencjalnych zagrożeniach, dlatego warto inwestować nie tylko w szkolenia, ale także czas, poświęcony na spotkania kierownictwa z pracownikami m.in. o tematyce bhp.
Korzyści przewyższają koszty
W zarządzaniu bhp niezbędne jest uwzględnienie analizy kosztów i korzyści. Do kosztów bezpieczeństwa w firmie zazwyczaj zaliczane są koszty związane z oszacowaniem poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, ale także wydatki związane z działaniami profilaktycznymi.
Koszty działań prewencyjnych dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w stopniu co najmniej zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa. Wyższe wydatki na działania prewencyjne powinny być związane ze wzrostem poziomu bezpieczeństwa i poprawy warunków pracy, a tym samym obniżeniem – w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej – kosztów związanych z niewłaściwymi warunkami środowiska pracy.
Do kosztów bezpieczeństwa i higieny pracy zaliczane są:
- wydatki związane ze spełnieniem wymagań prawnych,
- koszty powstałe ze względu na nieodpowiednie warunki środowiska pracy oraz
- koszty związane z wdrożeniem, utrzymywaniem i doskonaleniem systemu zarządzania BHP.
Przedsiębiorców, nieprzekonanych do inwestycji w certyfikaty bhp, możemy zachęcić do zmiany podejścia jedynie poprzez stwierdzenie, że „taniej jest zapobiegać niż leczyć”. Lepiej jest zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami wypadków niż płacić wysokie odszkodowania, czy ponosić koszty spowodowane nieobecnością wykwalifikowanych pracowników, bądź naprawy specjalistycznych urządzeń.
Magdalena Pokrzycka-Walczak

Ekonomistka, dziennikarka. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychotraumatologii. Zajmuje się problematyką właściwych relacji i zapewnieniem dobrostanu psychofizycznego w miejscu pracy. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę w obszarze przeciwdziałania mobbingowi i zarządzania stresem. Aktywistka na rzecz ochrony praw pracowniczych i praw człowieka w miejscu pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.