Więcej wypadków śmiertelnych i ciężkich - wypadki przy pracy w I kwartale 2017 r.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, liczba wypadków przy pracy ogółem w I kwartale 2017 r. nieco zmalała w porównaniu do takiego samego okresu w 2016 r. Niepokojące jest natomiast, że odnotowanych zostało więcej wypadków ze skutkiem ciężkim oraz wypadków śmiertelnych, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Zobacz, co jeszcze mówią dane na temat wypadków przy pracy. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków oraz najbardziej wypadkowe branże.
A zatem choć wypadków przy pracy jest nieco mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, to niepokoi fakt większej liczby wypadków ze skutkiem:
- ciężkim – o 17,0% więcej poszkodowanych,
- śmiertelnym – o 30,6% więcej poszkodowanych.
Wciąż te same branże przodują w statystykach wypadkowych
Jak podaje w zeszłym roku najwięcej wypadków w I kwartale br. miało miejsce w przetwórstwie przemysłowym. Ogółem liczba wypadków przy pracy dla tej dziedziny działalności gospodarczej to 4894 (w I kwartale 2016 r. – 5115), w tym :
- 4 – śmiertelnych,
- 60 – ciężkich,
- 4830 – lekkich.
W przetwórstwie przemysłowym, tak jak i w poprzednich latach, pierwsze miejsce w rankingu wypadkowych branż zajmuje branża produkująca artykuły spożywcze. W I kwartale 2017 roku GUS odnotował już w tej branży 886 wypadki przy pracy. Trzeba jednak podkreślić, że w tym roku w branży tej nie odnotowano jeszcze wypadków śmiertelnych.
Tuż za tą branżą, na miejscu drugim jest branża produkująca wyroby metalowe, z ogólną liczbą wypadków 659 (nieco mniej niż w I kwartale 2016 r, wówczas było ich 711).
Na trzecim miejscu pod względem wypadkowości, analogicznie jak w roku ubiegłym, uplasowała się branża produkująca wyroby z gumy i tworzyw sztucznych. Tu ogółem miało miejsce 413 ( w I kwartale 2016 r. było tu 412 wypadków przy pracy).
Kolejną działalnością gospodarczą, w której zdarzyło się najwięcej wypadków przy pracy w I kwartale 2017 r., jest handel; naprawa pojazdów samochodowych. Aż 2134 osób pracujących w tej branży zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Rozbijając te wypadki ze względu na ich skutki to:
- 4 osoby poniosły śmierć,
- 4 osoby zostały ciężko ranne,
- 2126 osoby doznały lekkich obrażeń.
III miejsce najbardziej wypadkowych branż nadal zajmuje opieka zdrowotna i pomoc społeczna, z ogólną liczbą wypadków w I kwartale’17 r. 1942. To więcej niż z tym samym okresie w 2016 r. (1864 wypadków przy pracy).
Czołówka branż o najwyżej liczbie wypadków śmiertelnych ciągle taka sama
Najtragiczniejsze w skutkach wypadki przy pracy, w I kwartale 2017 r., wydarzyły się w następujących branżach:
- budownictwo – liczba wypadków śmiertelnych 16 (liczba wypadków ciężkich 20);
- transport i gospodarka magazynowa – liczba wypadków śmiertelnych 7,
- przetwórstwo przemysłowe – liczba wypadków śmiertelnych 4 (liczba wypadków ciężkich 60) oraz Handel; naprawa pojazdów samochodowych – liczba wypadków śmiertelnych 4 (liczba wypadków ciężkich 4).
Pracownik wciąż słabym ogniwem
Ponad połowa wypadków przy pracy, w I kwartale tego roku, wydarzyła się z powodu nieprawidłowego zachowania się pracownika (61,3% wypadków). Ponadto do wypadków przy pracy przyczyniły się również:
- niewłaściwy stan czynnika materialnego 8,4%
- brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym 6,5%;
- niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika 6,5%;
- niewłaściwa organizacja stanowiska pracy 5,3%;
- niewłaściwa organizacja pracy 4%;
- nieużywanie sprzętu ochronnego 1,5%
- niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika 1,2 %.
Natomiast najwięcej wypadków przy pracy miało miejsce, w I kwartale 2017 r.(jak i w tym samym okresie ubiegłego roku), podczas:
- Poruszanie się 41,5%,
- Operowanie przedmiotami 15,3%,
- Transportu ręcznego 13,8%,
- Pracy narzędziami ręcznymi 11,4%,
- Obsługiwania maszyn 8,3%,
- Kierowania/jazdy środkami transportu/obsługa maszyn i innych urządzeń 6%.
Badając i porównując dane o wypadkach przy pracy kolejne lata widzimy, że niestety niewiele ulega zmianie. Co roku te same branże (może zamieniając się nieznacznie miejscami) znajdują się w pierwszej trójce najbardziej wypadkowy, jak i najbardziej śmiertelnych. Wciąż widzimy te same przyczyny wypadków przy pracy. Nadal to człowiek, pracownik jest tym najsłabszym ogniwem. Rodzi się zatem pytanie, czy można to zmienić i jak? Wszystko w rękach pracodawców i osób zajmujących się bhp, ale również pracowników. Wydaje się że kluczowym jest jednak szerzenie problematyki kultury bezpieczeństwa w firmach.
Opr. red.
Źródło: GUS
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.