Zdobądź środki na organizację miejsca pracy sprzyjającego aktywności fizycznej pracowników – konkurs Komisji Europejskiej

Do 22 maja można składać wnioski w konkursie Komisji Europejskiej na najlepsze praktyki wśród pracodawców, służące poprawie i utrzymaniu dobrostanu fizycznego pracowników. Stawką w konkursie jest 10 tys. euro dla zwycięzcy i po 2,5 tys. euro dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca. Najlepsi mogą liczyć na promocję swojej organizacji lub firmy na arenie europejskiej, jako firmy lub instytucji dbającej o zdrowie pracowników i ich dobrostan psychofizyczny.
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
-
Jak pozyskać środki na poprawę i utrzymaniu dobrostanu fizycznego pracowników z dotacji unijnych?
-
Kto może przystąpić lub złożyć wniosek o uczestnictwo w konkursie KE?
-
Jakie pomysły na aktywność fizyczną pracowników mogą mieć szanse na dofinansowanie?
Czytaj także: Startuje VII edycja Mistrzostw Kadry BHP!>>>
Ocenie ekspertów unijnych podlegają nie tylko same pomysły, ale także sposób ich realizacji oraz osiągnięte dotąd efekty, np. w postaci liczby pracowników korzystających z tego typu aktywności w czasie przerw w pracy, przed rozpoczęciem godzin pracy lub po jej zakończeniu.
Kto może wziąć udział w konkursie Komisji Europejskiej?
Wnioskodawcami w konkursie mogą być firmy, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe z dowolnego kraju UE. Ale wniosek może złożyć również pracownik, np. działu bhp, zaangażowany we wspieranie akcji służących poprawie bezpieczeństwa psychofizycznego w miejscu pracy, poprzez aktywność fizyczną.
W odróżnieniu od innych konkursów o dotacje unijne nie jest wymagane międzynarodowe partnerstwo. Oznacza to, że każda firma czy organizacja, posiadająca osobowość prawną jest uprawniona do udziału w konkursie. Jednak złożenie wniosku przez konsorcjum firm lub instytucji międzynarodowych nie jest wykluczone.
Jak przystąpić do konkursu KE?
Do złożenia aplikacji konieczne jest utworzenie profilu na stronie Komisji Europejskiej Funding and Tenders Opportunities (tzw. Portal Uczestnika) https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home . Aplikacja do wypełnienia składa się z dwóch części – pierwsza to informacje o firmie lub organizacji w zwięzłej formie, generowana jest automatycznie przez system informatyczny KE. Oparta jest na informacjach zamieszczonych przez wnioskodawcę w Portalu Uczestnika. Część druga to formularz do wypełnienia, liczący cztery strony, chociaż jest techniczna możliwość opisania propozycji udogodnień dla pracowników maksymalnie na 20 stronach A4 standardowego limitu (1800 znaków na stronie).
Na czym trzeba się kupić, aby wziąć udział w konkursie?
Na wstępnym etapie wypełniania aplikacji konieczna jest prezentacja samego pomysłu i jego znaczenia dla dobrostanu fizycznego zatrudnionych. Wystarczy skrócony opis, jednak ważne jest, żeby uwzględniał on podejście interdyscyplinarne, czyli łączące np. zagadnienia psychologiczne i wpływ dobrostanu fizycznego (np. na zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich, rotację pracowników), wreszcie – na poziom zadowolenia pracowników z pracy, co może wskazać np. badanie ankietowe wśród zatrudnionych przeprowadzone przez rozpoczęciem aktywności i w trakcie ich realizacji.
Najbardziej istotnymi elementami aplikacji są trzy kryteria podlegające późniejszej ocenie. Są to:
-
znaczenie pomysłu i jego realizacji dla społeczności pracowników, w tym zapewnienia ich dobrostanu fizycznego,
-
jakość pomysłu, w tym kreatywność rozwiązania i jego unikalność,
-
wpływ na pracowników i społeczność firmy, zarówno w kontekście ilościowym, rozumianym, jako liczba osób zaangażowanych w aktywności, jak i jakościowym, czyli efektach również pozasportowych, takich jak np. poprawa relacji między pracownikami, czy motywacja do dalszego rozwoju osobistego.
Aplikacja powinna być wypełniona w języku angielskim. Teoretycznie język polski jest jednym z komunikatorów unijnych, jednak w praktyce złożenie wniosku w języku polskim wymaga późniejszego tłumaczenia na język angielski. Może się to wiązać się z niezrozumieniem istoty opisu przez tłumacza i w konsekwencji – błędami merytorycznymi w angielskiej wersji wniosku, co nie pozostanie bez wpływu na końcową ocenę aplikacji przez unijnych ekspertów.
Na co zwraca uwagę Komisja Europejska w procesie oceny wniosków?
Komisja Europejska przykłada duże znaczenie, w procesie oceny, nie tylko do atrakcyjnych, kreatywnych rozwiązań, służących pracownikom jednej firmy lub instytucji, ale zachęca także do promowania metod wspierania dobrostanu fizycznego zatrudnionych poprzez np. informacje w branżowych wydawnictwach, z wykorzystaniem mediów społecznościowych, czy lokalnych portalach informacyjnych.
W aplikacji warto opisać możliwość „przeniesienia” dobrych praktyk z własnej firmy lub instytucji do innych organizacji, w innych krajach UE. Konieczne jest wskazanie kosztów wdrożenia takiego rozwiązania, najlepiej, gdy jest to rozwiązanie efektywne ekonomicznie, nie stanowiące dużego obciążenia finansowego dla jednostki.
Warto poznać dotychczasowe dobre praktyki z zakresu wspierania pracowników w aktywności fizycznej w miejscu pracy
Największe szanse na zdobycie nagród w konkursie mają inicjatywy innowacyjne, które nie zostały wprowadzone już w innych firmach i organizacjach w UE lub – nie są jeszcze powszechnie znane i wprowadzane w życie.
Ciekawym pomysłem na wspieranie aktywności fizycznej pracowników może być np. zapewnienie pryszniców dla osób dojeżdżających do pracy na rowerze, czy wydzielone pomieszczenie, gdzie można zagrać w ping-ponga, rzucać lotkami do celu, wreszcie – stworzenie mini-ścieżki w odpowiednim miejscu (by nie przeszkadzać innym) do jazdy na wrotkach.
Szczegółowe informacje o konkursie, wraz z dostępem do systemu składania wniosków (po uprzedniej rejestracji w systemie elektronicznym KE) znajdują się pod adresem:
Wnioski będą przyjmowane do 22 maja, do godz. 17.00.

Ekonomistka, dziennikarka. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychotraumatologii. Zajmuje się problematyką właściwych relacji i zapewnieniem dobrostanu psychofizycznego w miejscu pracy. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę w obszarze przeciwdziałania mobbingowi i zarządzania stresem. Aktywistka na rzecz ochrony praw pracowniczych i praw człowieka w miejscu pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.