Okulary ochronne dla kierowcy
Czy pracodawca powinien wyposażyć kierowcę samochodu osobowego w okulary ochronne?
Jednym z czynników środowiska pracy, na które narażony jest pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy samochodu osobowego, jest szkodliwe oddziaływanie na oczy promieniowania optycznego, na przykład słonecznego, intensywnego widzialnego (wywołującego przykładowo olśnienie). Pamiętajcie, że zjawisko olśnienia słonecznego ma często miejsce zimą, gdy w pogodne dni śnieg odbija promieniowanie słoneczne.
Obowiązek pracodawcy
Występowanie w firmie na stanowiskach pracy czynników uciążliwych, szkodliwych i niebezpiecznych zobowiązuje pracodawców – bez względu na prawny charakter prowadzonej działalności – do podejmowania działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia pracowników podczas pracy. Jednym z takich obowiązkowych działań, które ma
istotny wpływ na zdrowie pracowników, jest dostarczenie im właściwie dobranych (dostosowanych do charakteru pracy) środków ochrony indywidualnej.
Ocena zagrożeń na stanowisku pracy
Pamiętajcie, że podstawowym warunkiem prawidłowego doboru środków ochrony indywidualnej jest ocena zagrożeń istniejących na danym stanowisku pracy.
Pracodawca powinien ocenić, czy środki ochrony indywidualnej, które zamierza zastosować, są dostosowane do warunków i charakteru pracy na ocenianym stanowisku.
Wspomniana ocena powinna obejmować:
- analizę i ocenę zagrożeń, których nie można uniknąć innymi metodami,
- określenie cech, jakie muszą mieć środki ochrony indywidualnej, aby ich stosowanie zapewniało skuteczną ochronę przed zagrożeniami,
- uwzględnienie wszelkiego ryzyka, jakie zastosowane środki ochrony indywidualnej mogą stwarzać same z siebie,
- porównanie cech dostępnych na rynku środków ochrony indywidualnej z cechami wymaganymi w firmie.
Jeżeli po ocenie zagrożeń istniejących na stanowisku pracy kierowcy samochodu osobowego pracodawca uzna, że konieczne jest wyposażenie tego kierowcy w środki ochrony indywidualnej oczu w celu ograniczenia zbyt silnego promieniowania optycznego, podwyższenia komfortu widzenia i zwiększenia informacji wzrokowej, to będzie musiał dostarczyć temu kierowcy nieodpłatnie takie środki – w tym przypadku okulary ochronne.
Okulary ochronne
Pamiętajcie, że filtry stosowane w okularach ochronnych, które zabezpieczają przed olśnieniem słonecznym, powinny być dobrane w zależności od jasności otoczenia i indywidualnej wrażliwości na olśnienie oraz w taki sposób, aby przy długotrwałym stosowaniu nie męczyły wzroku.
Szkła w okularach ochronnych mogą być również pokryte powłokami antyrefleksyjnymi (przeciwodblaskowymi), które likwidują męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, tym samym zwiększają komfort widzenia. Takie soczewki mają większą przejrzystość i poprawiają kontrast.
Okulary ochronne powinny być tak oznakowane, aby można było ustalić zakres ich stosowania. Oznakowanie najczęściej umieszczane jest na oprawkach, aby nie ograniczać pola widzenia.
Pamiętajcie, że środki ochrony indywidualnej, w tym okulary ochronne, powinny być oznaczone znakiem CE.
art. 2376 § 1 ,art. 2376 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94) .
Marta Popławska
specjalista ds. bezpieczeństwa
procesowego
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.