Szkodliwe czynniki biologiczne – obowiązki pracodawcy
Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników narażonych na szkodliwe czynniki biologiczne?
Obowiązkiem pracodawcy jest, jeżeli to możliwe, unikanie stosowania czynników biologicznych przez zastąpienie ich mniej niebezpiecznymi lub bezpiecznymi dla zdrowia pracowników.
Ponadto do obowiązków pracodawcy należy:
- Ograniczanie liczby pracowników narażonych lub potencjalnie narażonych na działanie szkodliwego czynnika biologicznego.
- Organizowanie procesu pracy w sposób pozwalający na uniknięcie lub zminimalizowanie uwalniania się szkodliwego czynnika biologicznego w miejscu pracy.
- Oznakowanie stanowisk pracy i stref niebezpiecznych znakiem ostrzegającym przed zagrożeniem biologicznym.
- Stworzenie i stosowanie procedur bezpiecznego postępowania ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi.
- Zapewnienie pracownikom środków ochrony zbiorowej lub w przypadku, gdy w inny sposób nie można uniknąć narażenia, środków ochrony indywidualnej, i ich przechowywanie w wyraźnie oznakowanym miejscu.
- Zapewnienie właściwych pomieszczeń, urządzeń higienicznosanitarnych i środków higieny osobistej oraz jeżeli to konieczne, środków do odkażania skóry lub błon śluzowych.
- Zapewnienie bezpiecznych warunków odkażania, czyszczenia, a w razie konieczności niszczenia odzieży, środków ochrony indywidualnej i wyposażenia, które uległy skażeniu szkodliwym czynnikiem biologicznym.
- Zapewnienie pracownikowi bezpiecznych warunków spożywania posiłków i napojów w wydzielonych pomieszczeniach.
- Zapewnienie warunków bezpiecznego zbierania, przechowywania i usuwania odpadów przez pracowników,
z zastosowaniem bezpiecznych oraz oznakowanych pojemników. - Zapewnienie pracownikom systematycznego szkolenia obejmującego zagadnienia dotyczące zagrożenia szkodliwymi czynnikami biologicznymi.
- Dostarczenie pracownikowi aktualnych pisemnych instrukcji postępowania ze szkodliwym czynnikiem biologicznym,
w tym również dotyczących postępowania w razie awarii lub wypadku związanych z uwolnieniem się takiego czynnika. - Niezwłoczne poinformowanie wszystkich pracowników narażonych w wyniku awarii lub wypadku związanych z uwolnieniem się szkodliwego czynnika biologicznego o tym zdarzeniu, a także o jego przyczynach oraz podjętych
i proponowanych środkach mających na celu opanowanie sytuacji. - Podjęcie natychmiastowych działań mających na celu likwidację przyczyn i skutków zaistniałej awarii lub wypadku związanych z uwolnieniem się szkodliwego czynnika biologicznego.
- Zgłaszanie awarii lub wypadku związanego z uwolnieniem się szkodliwego czynnika biologicznego, w zależności od jego rodzaju do właściwych jednostek służby medycyny pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
- Sporządzenie planu postępowania na wypadek awarii z udziałem szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do grupy 3–4 zagrożenia.
- Poinformowanie pracownika o badaniach lekarskich, z których pracownik może skorzystać po ustaniu narażenia.
- Pracodawca ma obowiązek prowadzenia 2 rejestrów:
- rejestru prac narażających pracowników na działanie szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do grupy 3–4 zagrożenia,
- rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do grupy 3–4 zagrożenia.
- Ponadto właściwemu terytorialnie państwowemu inspektorowi sanitarnemu PIS należy przekazać informację dotyczącą użycia szkodliwego czynnika biologicznego w celach naukowo-badawczych, diagnostycznych lub przemysłowych:
- co najmniej 30 dni przed dniem użycia po raz pierwszy szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do grupy 2–4 zagrożenia,
- w każdym przypadku, gdy zachodzą istotne zmiany mające znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pracownika w miejscu pracy,
- w ciągu 30 dni po zakończeniu działalności przez przedsiębiorstwo lub zakład,
- niezwłocznie, w przypadku każdej awarii lub wypadku, które mogły spowodować uwolnienie się szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do grupy 2–4 zagrożenia.
- Pracodawca ma także obowiązek przeprowadzenia badań na obecność szkodliwego czynnika biologicznego, tam gdzie jest to konieczne i technicznie wykonalne.
- Pracodawca jest także zobowiązany do zapewnienia szczepień ochronnych pracownikom narażonym na działanie szkodliwych czynników biologicznych, o ile dostępna jest odpowiednia szczepionka.
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. z 2005 r. nr 81, poz. 716)
Ustawa z 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U. nr 126, poz. 1384 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu obowiązkowych szczepień ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji szczepień (Dz.U. nr 237, poz. 2018 ze zm.)
rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (Dz.U. z 2005 r. nr 250, poz. 2113)
Izabela Waga specjalista z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.