Praca na platformie a praca na wysokości
W firmie przeprowadzana jest corocznie inwentaryzacja. Prace inwentaryzacyjne wykonywane są m.in. w magazynie wysokiego składowania. Osoby, wykonujące spis muszą wjechać wózkiem wysokiego podnoszenia (powyżej 3m) między regały magazynowe. Nie muszą one kierować wózkiem, a jedynie stać na platformie, która wjeżdża na górę. Oczywiście platforma jest odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnym upadkiem osoby z wysokości. Pracownicy na co dzień nie pracują w magazynie, a ich obowiązki nie wymagają od nich przebywania na wysokości. Czy pracownicy, którzy są wyznaczeni do prac inwentaryzacyjnych, muszą mieć specjalne uprawnienia lub badania lekarskie? Czy pracę na platformie należy zaliczyć do pracy na wysokości?
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na poziomach roboczych znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi w obiekcie lub ziemi. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
- osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami,
- wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Pracownicy, którym zlecane są prace inwentaryzacyjne w warunkach nie kwalifikujących zaliczenie tych prac do wykonywanych na wysokości nie mają obowiązku ani legitymowania się orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wysokości ani innych specjalnych uprawnień.
§ 105 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.