Bezpieczny dostęp do maszyn i urządzeń

Jesteśmy firmą produkcyjną, która ma w posiadaniu duże maszyny, do których jest utrudniony dostęp z poziomu podłogi. Proszę o informacje na temat wymiarów schodków, które chcemy ustawić przy maszynach produkcyjnych. Czy obowiązują nas przepisy, zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.), czy wymiary z normy 14122-3? Każdy z tych dokumentów ustala inny graniczny wymiar schodów.
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.), dotyczą schodów i dojść do urządzeń technicznych związanych z obiektem budowlanym. Prawo budowlane mówi, że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. A więc dla samych maszyn produkcyjnych usytuowanych w hali produkcyjnej nie jest wymagane bezwzględne przestrzeganie zawartych w wyżej wskazanym rozporządzeniu zapisów.
Natomiast jeżeli chodzi o dostęp do maszyn w celu ich obsługi, regulacji i konserwacji to obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (dla maszyn nabytych przed 1 stycznia 2003 r., tzw. starych) albo (dla maszyn tzw. nowych) przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.
Zapis dotyczący maszyn „starych” mówi, że w maszynach powinny być zastosowane rozwiązania zapewniające bezpieczny dostęp i przebywanie pracowników w obszarach produkcyjnych oraz strefach ustawiania i konserwowania (§ 18 rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy).
Natomiast w stosunku do pozostałych maszyn tzw. nowych, obowiązuje zapis mówiący, że konstrukcja maszyny powinna umożliwiać bezpieczny dostęp do wszystkich obszarów niezbędnych podczas obsługi, regulacji i konserwacji (§ 50 ust. 6 rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn).
Podsumowując w „nowych” maszynach to projektant i producent maszyny mają obowiązek zapewnić bezpieczny dostęp do wszystkich obszarów niezbędnych przy wykonywaniu czynności produkcyjnych, nastawczych i konserwacyjnych, czyli wyposażyć maszynę w schodki (drabiny, pomosty), natomiast podobny obowiązek musi spełnić we własnym zakresie aktualny użytkownik maszyny „starej”.
W sytuacji, gdy z jakichś względów, maszyny nie są wyposażone w schody i podesty niezbędne do wymaganego (w warunkach zakładu) ich użytkowania, to projektując i wykonując dojścia do strefy obsługi (we własnym zakresie, czy zlecając zadanie firmie zewnętrznej) należy kierować się wymaganiami poniższych norm:
-
PN-EN ISO 14122-3:2005. Maszyny. Bezpieczeństwo. Stałe środki dostępu do maszyn. Część 3: Schody, schody drabinowe i balustrady.
-
PN-EN ISO 14122-1:2005. Maszyny. Bezpieczeństwo. Stałe środki dostępu do maszyn. Część 1: Dobór stałych środków dostępu między dwoma poziomami.
-
PN-EN ISO 14122-2:2005. Maszyny. Bezpieczeństwo. Stałe środki dostępu do maszyn. Część 2: Pomosty robocze i przejścia.
-
Pamiętać należy, że zaprojektowane i zainstalowane schodki nie mogą w żadnej sytuacji, w całym okresie eksploatacji pogorszyć warunków bezpieczeństwa maszyn.
-
Zainstalowanie schodków powinno być poprzedzone oceną pod względem bhp (oceną ryzyka zawodowego) związaną z wprowadzonymi zmianami na maszynach.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.