Przecinarka Portalowa do cięcia termicznego
Czy na hali, w której wykonuje się prace spawalnicze i montażowe, może być ustawiona wiązka butli do przecinarki portalowej (tlen, azot, powietrze sprężone, argon, wodór, gaz formujący, powietrze sprężone, propan-butan). Jeżeli tak, to w jakiej odległości? Jakie jeszcze dodatkowe wymagania powinny być spełnione przy tej przecinarce?
W miejscu, w którym jest użytkowana przecinarka (spawalnia, która może stanowić oddzielne pomieszczenie albo być wydzieloną częścią hali produkcyjnej) butle z gazami technicznymi zasilającymi przecinarkę mogą być ustawione w jej pobliżu, w ilości niezbędnej dla prowadzenia procesu technologicznego i z zapasem po 1 butli każdego gazu.
Dodatkowo miejsca składowania i użytkowania gazów palnych muszą spełniać wymogi określone w przepisach ochrony przeciwpożarowej dla materiałów niebezpiecznych – eksploatacja butli ciśnieniowych jest dozwolona wyłącznie w miejscach odpowiednio przystosowanych, gdzie:
- wydajność wentylacji zapewnia poziomy stężenia gazów poniżej wartości dopuszczalnych,
- stosowanie gazów palnych jest dozwolone wyłącznie po przeprowadzeniu oceny ryzyka stwarzanego przez atmosferę wybuchową, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa.
Przecinarka portalowa jest urządzeniem, przy pomocy którego wykonywane jest gazowe lub plazmowe cięcie blach – jest więc urządzeniem spawalniczym i w związku z powyższym odnoszą się do niej w szczególności przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych.
Należy również pamiętać, że przecinarka gazowa jest maszyną i w związku z tym jej ustawienie w hali, eksploatacja (obsługa) i konserwacja podlega przepisom rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa albo, jeżeli dostarczona została pracownikom do użytkowania przed dniem 31 grudnia 2002 r. – wymaganiom rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Minister Gospodarki wydał nowe przepisy w zakresie zasadniczych wymagań dla maszyn. rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, które będzie obowiązywało od 29 grudnia 2009 r.
A zatem do tego czasu (28 grudnia 2009 r.) posługujemy się i obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa.
Podstawowe zasady przechowywania butli
Przy przechowywaniu butli musicie przestrzegać kilku zasad:
- Rozmieszczenie wyposażenia oraz obrabianych przedmiotów powinno umożliwiać szybkie i bezpieczne opuszczenie stanowiska spawalniczego przez pracowników.
- Butle zapasowe powinny być przechowywane w wyodrębnionych pomieszczeniach wykonanych z materiałów niepalnych, bądź w wydzielonych miejscach spawalni, wyraźnie oznakowanych i zabezpieczonych.
- Niedopuszczalne jest magazynowanie butli w piwnicach, na klatkach schodowych, na korytarzach, w przejściach dla pieszych i przejazdach, a także w ich pobliżu, w garażach pojazdów, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, na podestach roboczych urządzeń i innych instalacji.
- W czasie przechowywania gazów muszą być spełnione warunki magazynowania opisane w ich kartach charakterystyki. W szczególności gazy utleniające i palne muszą być przechowywane w oddzielnych pomieszczeniach lub miejscach składowych.
- Butle muszą być przechowywane w taki sposób, aby dojście do nich było łatwe oraz by nie blokowały wyjść ewakuacyjnych.
- Transport pojedynczych butli na terenie zakładu powinien odbywać się przy użyciu wózków specjalnie przeznaczonych do tego celu.
- Pomieszczenie magazynowe przeznaczone do przechowywania zbiorników przenośnych powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy i ratunkowy.
- Butle napełnione gazami oraz opróżnione z gazów powinny być magazynowane oddzielnie w oznakowanych pomieszczeniach lub miejscach składowych.
- Nie należy przechowywać butli gazowych razem z materiałami palnymi.
- Butle należy chronić przed nadmiernym przegrzaniem, ogniem, korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób nieupoważnionych.
- Butle zawierające gazy skroplone muszą być składowane w pozycji pionowej.
- Butle należy zabezpieczyć przed przypadkowym przewróceniem się lub zsunięciem (przymocowane lub przypięte do ściany).
- Pomieszczenia magazynowe butli ciśnieniowych mogą być ogrzewane wyłącznie grzejnikami zasilanymi wodą lub parą wodną pochodzącą z zewnętrznych źródeł.
- Butle muszą być oznakowane zgodnie z normą PN-EN 1089-3:2004 Butle do gazów. Znakowanie butli. Kod barwny.
Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym przed ryzykiem pożaru, wybuchu czy uszkodzenia butli jest stosowanie do ich przechowywania specjalnych szaf na butle ze sprężonymi gazami (dostępne na rynku), wyposażonych, m.in. w urządzenia do ich mocowania, wentylację oraz zamknięcia.
Dokumentacja techniczno-eksploatacyjna
Szczegóły dotyczące bezpiecznego użytkowania przecinarki, wraz z jej zasilaniem w gazy techniczne, powinny wynikać z jej dokumentacji techniczno-eksploatacyjnej dostarczonej przez producenta. Natomiast wiele szczegółów dotyczących eksploatacji butli z gazami technicznymi można uzyskać od dostawców gazów.
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz.U. z 2004 r. nr 7, poz. 59)
rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz.U. z 2003 r. nr 107, poz. 1004)
rozporządzenie MInistra Gospodarki z 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz.U. z 2005 r. nr 263, poz. 2203)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz.U. z 2005 r. nr 201, poz. 1674)
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r.w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 217, poz. 1833)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 11, poz. 86)
rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2006 r. nr 80, poz. 563)
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. z 2000 r. nr 26, poz. 313)
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. z 2000 r. nr 40, poz. 470)
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz.U. nr 251 poz. 2170)
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 191, poz. 1596)
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1228)
Lesław Zieliński
rejestrowany audytor pomocniczy
SZBP według ISRS,
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem

Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.