Uprawnienia do konserwacji suwnicy
Pytanie: Zakład posiada maszynę, we wnętrzu której znajduje się mała suwnica. Pracownicy utrzymania ruchu podczas jej naprawy lub konserwacji muszą wejść do jej środka. Suwnica znajduje się na wysokości kolan pracownika znajdującego się wewnątrz maszyny i sterowana jest zdalnie przy pomocy pilota (podczas zwykłej pracy maszyny suwnica działa automatycznie). Czy pracownicy dokonujący napraw i konserwacji maszyny muszą posiadać szczególne uprawnienia ?
Tak, jeżeli maszyna jest urządzeniem poddozorowym (a wydaje się, że powinna bowiem jej elementem jest suwnica) w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.
O obowiązku posiadania wymaganych zaświadczeń kwalifikacyjnych przez konserwatorów urządzeń technicznych stanowi ustawa o dozorze technicznym.
Zgodnie z jej przepisami osoby wykonujące czynności spawania, zgrzewania, lutowania oraz przeróbkę plastyczną i obróbkę cieplną w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń obowiązane są posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie. Wymaganie te stosuje się również do osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. (Dz. U. z 2000 r. nr 120, poz. 1021)
art. 22 ust. 2, art. 22 ust. 3 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1321)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.