Niepełny wymiar czasu pracy a przydział odzieży i obuwia roboczego
Czy pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy można przydzielać odzież i obuwie robocze proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia?
Przyjęte w firmie okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego powinny być uzależnione od charakteru i warunków pracy na określonych stanowiskach pracy oraz związanych z nimi:
- stopnia brudzenia i niszczenia tej odzieży oraz obuwia, wymagań technologicznych,
- sanitarnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Pracodawca powinien również wziąć pod uwagę to, iż odzież własna pracownika może ulec:
- zniszczeniu,
- znacznemu zabrudzeniu.
Dobór odzieży i obuwia roboczego a ocena ryzyka zawodowego
Dobór odzieży i obuwia roboczego powinien bazować na ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku pracy. Podstawowym warunkiem ich doboru jest identyfikacja zagrożeń istniejących na stanowisku pracy. Prawidłowa identyfikacja i ocena zagrożeń pozwoli określić poziom zagrożenia oraz właściwości, jakie powinny spełniać odzież i obuwie robocze, oraz dobrać taki rodzaj tej odzieży i obuwia, aby zapewniał on pracownikowi bezpieczeństwo i wygodę użytkowania przy wykonywaniu pracy.
Konsultacje z pracownikami
Podjęte przez pracodawcę działania dotyczące przydzielania pracownikom odzieży i obuwia roboczego powinny być skonsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami
Ustalenia te powinny być zawarte na piśmie. Najczęściej dokonywane są w formie zakładowej tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, stanowiącej załącznik do regulaminu pracy, a u pracodawców mniemających obowiązku wprowadzania regulaminu pracy odrębny dokument, np. sporządzony w formie zarządzenia wewnętrznego.
Ostateczną decyzję w zakresie określenia rodzaju odzieży i obuwia roboczego stosowanego przez pracowników oraz okresów ich użytkowania zawsze podejmuje pracodawca.
To na nim spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy sposób doboru takiej odzieży i obuwia środków oraz zapewnienie, aby stosowana odzież i obuwie miały właściwości ochronne,
jak również użytkowe przez cały okres ich użytkowania.
art. 2378 § 1 , art. 2378 § 2, art. 23711a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94) .
Marta Popławska
specjalista ds. bezpieczeństwa
procesowego
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.