Odzież robocza i ochronna dla nauczyciela wf-u
Jaka odzież ochronna i robocza przysługuje nauczycielowi wychowania fizycznego?
Rodzaje odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej przysługujące nauczycielowi wf-u zawsze zależą od wewnętrznych ustaleń obowiązujących w danej szkole.
Zadania odzieży roboczej
Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona ciała przed kurzem, brudem itp. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie działają czynniki mechaniczne mogące powodować intensywne zużycie odzieży własnej pracownika lub stosowanie odzieży roboczej uwarunkowane jest wymaganiami:
- technologicznymi,
- sanitarnymi,
- bezpieczeństwa i higieny pracy.
Odzież robocza powinna być przeznaczona do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach może być używana przez więcej niż 1 osobę, o ile zastosowane zostaną działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie pracowników.
Zadanie odzieży ochronnej
Natomiast zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed działaniem niebezpiecznych i (lub) szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.
Prace, które wykonuje nauczyciel wf-u, nie zostały określone w wykazie prac i zagrożeń, przy których stosowanie odzieży jest niezbędne, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku przydzielać środków ochrony indywidualnej, do których zaliczona jest odzież ochronna, nauczycielom wf-u.
Rodzaje i zasady wyposażania pracowników w odzież oraz obuwie robocze, jak również środki ochrony indywidualnej powinny zostać ustalone w obowiązującym w danym zakładzie pracy regulaminie pracy.
Obowiązek pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek:
- dostarczenia nieodpłatnie pracownikom środków ochrony indywidualnej, do których zaliczana jest między innymi odzież ochronna, i informowania pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami,
- dostarczenia nieodpłatnie pracownikom odzieży i obuwia roboczego,
- niedopuszczenia do pracy osób bez odzieży ochronnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianej do stosowania na danym stanowisku pracy.
art. 2376 , art. 2377, art. 2378, art. 2379, art. 23710 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Marta Popławska
specjalista ds. bezpieczeństwa
procesowego
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.