Praca na słupach napowietrznych linii elektrycznych
Jak korzystać z wejść z wykorzystaniem lin i sprzętu do ustalania pozycji pracownika podczas pracy na słupach napowietrznych linii elektrycznych?
Wejścia z wykorzystaniem lin i sprzętu do ustalenia pozycji pracownika podczas pracy mogą być stosowane, tylko gdy ocena ryzyka zawodowego wskazuje, że praca może być wykonywana bezpiecznie, a stosowanie innego, bezpieczniejszego sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości nie jest uzasadnione (np. przy pracy na słupach napowietrznych linii elektrycznych).
Warunki korzystania z wejść z wykorzystaniem lin i sprzętu do ustalania pozycji pracownika
Korzystanie z wejść wykonywanych z wykorzystaniem lin i sprzętu do ustalania pozycji pracownika musi być zgodne z następującymi warunkami:
- System wejścia i sprzęt powinny składać się z co najmniej 2 oddzielnie zakotwiczonych lin:
- jednej jako drogi wejścia, zejścia i podtrzymującej – lina robocza,
- drugiej jako ubezpieczającej – lina bezpieczeństwa.
- Pracownicy muszą być wyposażeni w odpowiednią uprząż i jej używać oraz być przyczepieni za jej pomocą do liny bezpieczeństwa.
- Lina robocza musi być wyposażona w bezpieczne środki wejścia i zejścia oraz mieć samoblokujący się system zapobiegający upadkowi pracownika w przypadku utraty przez niego kontroli nad swoimi ruchami.
- Lina bezpieczeństwa musi być wyposażona w ruchomy system zabezpieczenia pracownika przed upadkiem, który podąża za jego ruchami (np. urządzenie samozaciskowe).
- Narzędzia i inne akcesoria używane przez pracownika muszą być mocno przytwierdzone do jego uprzęży lub siedziska roboczego.
- Praca musi być odpowiednio zaplanowana i nadzorowana, tak aby możliwe było natychmiastowe udzielenie pomocy pracownikowi w przypadku grożącego mu niebezpieczeństwa.
- Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni, szczególnie w zakresie wykonywania czynności, w tym procedur ratunkowych.
W przypadkach, gdy z oceny ryzyka zawodowego wynika, że użycie drugiej liny spowodowałoby pracę bardziej niebezpieczną, użycie pojedynczej liny może być dopuszczalne, jeżeli zostały przedsięwzięte odpowiednie środki zapewniające bezpieczeństwo.
§ 8a ust. 6, § 8e rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 191, poz. 1596).
Waldemar Klucha
specjalista ds. bhp
Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.