Windy i schody ruchome a UDT
Pytanie: Czy Urząd Dozoru Technicznego bezpośrednio odpowiada za odbiór wind towarowych i osobowych w budynku? Czy poza UDT należy zawiadomić także inny organ o chęci dopuszczenia do użytku publicznego wind? Czy ruchome schody, które również znajdują się w budynku można zaliczyć do kategorii wind?
Windy (dźwigi) osobowe i towarowe, a także ruchome schody są tzw. urządzeniami poddozorowymi.
Dozór Techniczny nie jest odpowiedzialny za odbiór urządzeń poddozorowych. Urządzenia techniczne objęte dozorem technicznym mogą być eksploatowane tylko na podstawie decyzji zezwalającej na ich eksploatację, wydanej przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.
Przed wydaniem decyzji organ właściwej jednostki dozoru technicznego w szczególności:
- sprawdza kompletność i prawidłowość przedłożonej dokumentacji,
- dokonuje badania urządzenia poprzez sprawdzenie zgodności wykonania tego urządzenia z dokumentacją i warunkami technicznymi dozoru technicznego, a także stanu urządzenia, jego wyposażenia i oznakowań,
- przeprowadza próby techniczne przed uruchomieniem urządzenia oraz w warunkach pracy w zakresie ustalonym w warunkach technicznych dozoru technicznego dla poszczególnych rodzajów urządzeń,
- przeprowadza badanie specjalne ustalone w dokumentacji projektowej urządzenia lub, w technicznie uzasadnionych przypadkach, na żądanie organu właściwej jednostki dozoru technicznego.
Jeżeli ze względu na zakres wykonywanych robót budowlanych wymagane było uprzednie uzyskanie pozwolenia na budowę w kwestii przystąpienia do użytkowania obiektu (np. wyłączonego z eksploatacji na czas prowadzenia robót budowlanych) może mieć zastosowanie ustawa Prawo budowlane.
rozporządzenie Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. z 2002 r. nr 120, poz. 1021)
art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 2 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. z 2000 r. nr 122, poz. 1321)
art. 54 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.