Oświetlenie pomieszczeń pracy - wymagania i pomiary
Na kim spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach pracy? Czy do obowiązków pracodawcy należy wykonanie pomiarów oświetlenia oraz pomiarów elektrycznych na stanowiskach pracy? Jakie wymogi powinno spełniać oświetlenie?
Obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń pracy spoczywa na pracodawcy. Wymagania dotyczące oświetlenia zawarte zostały w Polskich Normach. Jednak obowiązek stosowania Polskich Norm odnośnie wymagań dla oświetlenia nie jest równoznaczny z obowiązkiem ich stosowania, co do przeprowadzania badań oświetlenia. Zatem z formalnego punktu widzenia pracodawca nie ma obowiązku stosowania przepisów o Polskich Normach do przeprowadzenia badań oświetlenia. Jednak dla dokonania oceny parametrów oświetlenia konieczne jest przeprowadzenie pomiarów (badań). Ponadto należy zwrócić uwagę, iż pracodawca ma obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, które nie mogą być wykluczone, a jednym z elementów oceny powinno być oświetlenie występujące na stanowisku pracy.
Wymogi dla oświetlenia na stanowisku pracy
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniach stałej pracy oświetlenia dziennego, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji. Zgodę na stosowanie w pomieszczeniach pracy wyłącznie oświetlenia elektrycznego wydaje właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy. Oświetlenie dzienne na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy i wymaganej dokładności oraz powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie. Niezależnie od oświetlenia dziennego pomieszczenia pracy powinny być wyposażone w oświetlenie elektryczne zgodne z wymaganiami określonymi w Polskich Normach. Równocześnie we wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy, pracodawca jest obowiązany zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające.
§ 10 pkt 1 , § 25, § 26, § 39 ust. 2rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity: Dz..U z 2003 r., nr 169, poz.1650)
Polskie Normy – norma PN-EN 12464-1:2004
Łukasz Madej
prawnik, specjalista
z zakresu prawa pracy
Słowa kluczowe:
stanowisko pracyInne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.