Palarnia w zakładzie pracy
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek zorganizować palarnię w zakładzie pracy? Jakie wymagania musi spełniać takie pomieszczenie i kto ewentualnie może nie wyznaczać takiego miejsca?
Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek urządzenia pomieszczenia palarni wyrobów z tytoniu, bez względu na to, ilu pracowników przebywa w danym obiekcie jednocześnie. Obowiązek ten zależy od liczby zatrudnionych ogółem pracowników. Możliwość palenia tytoniu w firmie istnieje w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach, czyli palarniach lub wyodrębnionych miejscach na terenie zakładu pracy.
Uwaga!
Z obowiązku urządzenia w firmie palarni pracodawca nie możesz się zwolnić przez zamieszczenie odpowiednich zapisów w regulacjach zakładowych - układzie zbiorowym pracy czy regulaminie pracy (np. przez wprowadzenie zakazu palenia tytoniu).
Gdzie nie wolno palić?
Nie wolno palić wyrobów tytoniowych - poza wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi pomieszczeniami - w:
- zakładach opieki zdrowotnej, w obrębie całego terenu zakładu i z uwzględnieniem odstępstw, które nie dotyczą pracowników,
- szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (na całym ich terenie),
- pomieszczeniach zakładów pracy oraz obiektów użyteczności publicznej, a w małych, jednoizbowych lokalach gastronomicznych - poza wyraźnie wyodrębnionymi miejscami.
Uwaga!
Ze względu na konieczność zapewnienia warunków bezpieczeństwa pożarowego pracodawca, urządzając pomieszczenie palarni, powinien mieć na uwadze, że musi ono znajdować się poza strefą zagrożenia wybuchem - czyli przestrzenią, w której może występować mieszanina substancji palnych z powietrzem lub innymi gazami utleniającymi o stężeniu mieszczącym się w granicach wybuchowości.
Palarnie a materiały niebezpieczne pożarowo
W pomieszczeniach palarni nie mogą być składowane - nawet krótkookresowo - jakiekolwiek materiały niebezpieczne pożarowo, na przykład:
- palne ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 55°C,
- palne gazy,
- ciała stałe wytwarzające w zetknięciu z wodą lub parą wodną palne gazy,
- ciała stałe zapalające się samorzutnie w powietrzu,
- materiały wybuchowe i pirotechniczne,
- ciała stałe palne utleniające o temperaturze rozkładu poniżej 21°C,
- ciała stałe jednorodne o temperaturze samozapalenia poniżej 200°C,
- materiały mające skłonności do samozapalenia.
Zabezpieczenie niepalących przed dymem papierosowym
Palarnie powinny być usytuowane w sposób nienarażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego. Oznacza to, że palarnie nie mogą być urządzone na przykład w pomieszczeniach przejściowych. Od ciągów komunikacyjnych powinny być oddzielone drzwiami.
Dodatkowym elementem sprzyjającym zapewnieniu niepalącym powietrza wolnego od dymu papierosowego jest obowiązek zapewnienia w palarni co najmniej 10-krotnej wymiany powietrza w ciągu godz. (liczba wymian powietrza oznacza objętościową godz. ilość powietrza wentylacyjnego podzieloną przez objętość pomieszczenia). Wymiana powietrza może być dokonywana przez wentylację wymuszoną (mechaniczną) lub łącznie przez wentylację wymuszoną i grawitacyjną.
Osiągnięcie wymaganej skuteczności wymian powietrza wymaga zapewnienia dopływu do pomieszczenia palarni powietrza zewnętrznego (np. przez okna ze skrzydłem uchylno-rozwieranym, górnym wywietrznikiem uchylnym lub górnym skrzydłem uchylnym). Nie ma przeszkód, aby powietrze zewnętrzne było doprowadzane przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej. Stosunek powierzchni okien w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 do 12.
Właściwa powierzchnia palarni
W palarniach powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany. Powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2. Choć przepisy nie określają maksymalnej powierzchni pomieszczenia palarni, to wyrażany jest pogląd, że powierzchnia 1 pomieszczenia palarni nie powinna przekraczać 40 m2.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.