Szczególnie uciążliwe warunki pracy
Jak należy rozumieć pojęcie ”szczególnie uciążliwe warunki pracy”?
Pojęcie „warunki szczególnie uciążliwe” przewija się w wielu przepisach. Żaden jednak przepis prawa pracy nie określa jak powinno być rozumiane.
W piśmiennictwie uciążliwość pracy definiuje się jako subiektywnie odczuwaną lub dającą się stwierdzić obiektywnie reakcję organizmu na wykonywanie pracy, której intensywność przekracza granice obciążenia optymalnego lub też reakcję na wykonywanie pracy o optymalnej intensywności, ale w warunkach środowiska pracy, których nie można uznać za optymalne.
Powszechnie akceptowany jest pogląd, iż o uznaniu danej pracy za uciążliwą nie mogą przesądzać kwestie o charakterze osobniczym, dotyczące konkretnej osoby.
Z czym łączyć szczególną uciążliwość warunków wykonywania pracy?
Szczególna uciążliwość warunków wykonywania pracy może być związana w szczególności z:
Koniecznością stosowania środków ochrony osobistej:
Noszenie szczególnie niewygodnej odzieży chroniącej przed ogniem, skażeniem, promieniowaniem czy substancjami żrącymi:
- szczególnie uciążliwa odzież ochronna,
- samodzielne kombinezony chroniące przed ogniem,
- samodzielne kombinezony ochronne innego rodzaju,
- odzież ochronna wraz samodzielnym aparatem oddechowym,
- innego rodzaju odzież ochronna z aparatem oddechowym,
- samodzielne aparaty oddechowe,
- pełne maski oddechowe,
- maski oddechowe przeciwpyłowe,
- innego rodzaju przyrządy chroniące przed substancjami trującymi, duszącymi, żrącymi itp.,
- komora rękawicowa i manipulatory zdalnego podawania.
Przestrzeń zamknięta:
Praca w przestrzeni zamkniętej, pozbawionej światła dziennego, przez którą przeprowadzone są kable wysokonapięciowe czy wysokotemperaturowe przewody rurowe, a którą to przestrzeń zagospodarowano w sposób utrudniający poruszanie się,
Hałas:
Praca w przestrzeni o średniej intensywności dźwięku powyżej 85 decybeli,
Miejsce niebezpieczne narażające na korzystanie z uciążliwego systemu ochrony:
- chodniki techniczne,
- praca co najmniej 6 metrów nad ziemią, w warunkach szczególnego ryzyka.
Praca z określonymi substancjami lub w kontakcie z tymi substancjami, w warunkach powodujących jej uciążliwość (wykaz odnośnych substancji przedstawiono w załączniku),
Substancje żrące oraz duszące:
-
- W pracy z substancjami: chlorowce, kwasy wodorowe chlorowców (kwas chlorowodorowy, kwas fluorowodorowy); fluorki chlorowców; kwas siarkowy, chlorek siarki, soda kaustyczna i potas żrący, amoniak.
- W pracach technicznych: oczyszczanie i pasywacja, w kąpieli lub w masie, stali nierdzewnych i stopów lekkich, przy użyciu środków czyszczących lub utleniających.
- W pracy z substancjami: toksyczne formy substancji radioaktywnych; beryl i jego związki; arsen i jego związki; rtęć, jej związki i amalgamaty; tetraetyl ołowiu; kwas cyjanowodorowy, cyjanki i akrylonitryl; tlenki i ditlenki azotu; fosfor i etery fosforowe; selen, ciężka woda.
- W pracach technicznych: obróbka, wzbogacanie i składowanie toksycznych form substancji radioaktywnych; odlewanie, spawanie i obróbka przy użyciu ołowiu oraz stopów antymonu i ołowiu lub antymonu i kadmu.
-
- W pracy z substancjami: gazy sprężone: acetylen, tlen, metan, etan, etylen i gazy szlachetne; lotne rozpuszczalniki organiczne takie jak: alkohol metylowy i etylowy, eter dietylowy, aceton, benzen, toluen; metale ciekłe takie jak: sód i potas; siarka.
- W pracach technicznych: spawanie argonem; oczyszczanie i odłuszczanie bardzo brudnych części przy użyciu rozpuszczalników takich jak trichloroetylen; używanie płynów pochodzenia organicznego, takich jak difenyl, trifenyl, polifenyl, dauterm, osady składników wysokowrzących; lanie parafiny i wylewanie asfaltów bitumicznych.
- W pracy z substancjami: związki kadmu, chromu, niklu, bizmutu, baru, wanadu i manganu w formie sproszkowanej; sproszkowany tlenek żelaza.
- W pracach technicznych: obróbka grafitu; smarowanie i opróżnianie pomp i silników takich jak pompy próżniowe, pompy obiegu płynów, pompy dekompresyjne, wytwornice sprężonego powietrza; polerowanie przy użyciu specjalnych substancji; operowanie żużlami metali.
art. 145 § 2 , art. 23711a , 23713a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
rozporządzenia Rady (EURATOM) Nr 1799/72 z dnia 18 sierpnia 1972r. określającego stawki oraz warunki przyznawania dodatków specjalnych
Jan Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.