Badania kontrolne po przechorowaniu koronawirusa a pracewymagające szczególnej sprawności psychofizycznej
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o niepożądanych skutkach zdrowotnych związanych z przechowywaniem choroby COVID-19. Możliwe komplikacje mogą dotyczyć nie tylko układu oddechowego, ale również kwestii neurologicznych. Część osób po przechorowaniu koronawirusa skarży się na coś w rodzaju otępienia, co oczywisty sposób może mieć wpływ tylko na życie prywatne, ale również na bezpieczeństwo wykonywanych obowiązków zawodowych. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w przypadku pracowników wykonujących prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej. Czy takie osoby powinny być przez pracodawcę kierowane na badania kontrolne po przechorowaniu koronawirusa, a przed dopuszczeniem do pracy?
Choroba COVID-19, powodowana przez nowy czynnik biologiczny jakim jest koronawirus, nie w każdym przypadku jest kwestią mniej lub bardziej objawowego przechorowania. Zdarzają się przypadki o różnym stopniu skomplikowania przebiegu choroby, zwłaszcza w kontekście układu oddechowego. Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia o licznych możliwych powikłaniach, u pacjentów którzy chorobę przeszli – również dotyczących sfery neurologicznej. Bywa, że osoby po przechorowaniu koronawirusa uskarżają się na zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią czy na kłopoty związane z wykonywaniem nawet najprostszych zadań matematycznych oraz innych wymagających logicznego myślenia.
Czytaj także: Powrót do pracy pracownika, u którego zdiagnozowano koronawirusa – czy poddać go badaniom kontrolnym?>>>
Powyższe powikłania jak najbardziej mogą komplikować życie prywatne. Mają również bezpośrednie przełożenie na sferę życia zawodowego. Powstają bardzo istotne dla praktyki wątpliwość, czy pracownik po przechorowaniu COVID-19 to „ta sama osoba”.
-
Czy pracownik przejawia właściwy poziom gotowości do wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych?
-
Na ile orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy pozostaje aktualne dla tego pracownika?
Wątpliwości dotyczą w szczególności pracowników wykonujących prace o podwyższonym ryzyku wypadkowym – prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej. Do prac tych zaliczają się między innymi prace na wiaduktach i mostach, prace pilotów samolotów i śmigłowców, prace kierowców autobusów oraz maszynistów tramwajów.
Dopuszczenie do pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej po przechorowaniu COVID-19
Co w sytuacji gdy osoba zatrudniona na stanowisku pracy, w ramach którego wykonywane są prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej, po przechorowaniu COVID-19 poinformuje pracodawcę o problemach z koncentracją czy pamięcią? Jednocześnie okres orzeczonej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą nie kwalifikuje jej do skierowania na badania kontrolne?
Czytaj także: Czy poddawać badaniom kontrolnym pracownika po kwarantannie nałożonej przez sanepid?>>>
W powyższym przypadku najbezpieczniej przyjąć, że prawidłowym postępowaniem będzie odsunięcie pracownika od prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej i w miarę możliwości czasowe przeniesienie pracownika do innej pracy, odpowiadającej jego kwalifikacjom przy zachowaniu dotychczasowego poziomu wynagrodzenia.
Ponieważ przepisy nie rozstrzygają kwestii ważności badań profilaktycznych w omawianej sytuacji (kiedy nie ma bezpośredniego uzasadnienia prawnego do kierowania pracownika na badania kontrolne), pracodawca jak najszybciej powinien skontaktować się z lekarzem medycyny pracy sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. W gestii lekarza pozostanie ocena na ile sytuacja, uwzględniając obowiązujący zakres obowiązków pracownika wymaga skierowania zatrudnionego na badania kontrolne. W przypadku gdy powyższa informacja nie zostanie uzyskana w formie pisemnej, zostanie przykładowo otrzymana w ramach rozmowy z wykorzystaniem środków komunikowania się na odległość, warto dla celów dowodowych takiej z rozmowy sporządzić notatkę.
Ustalenia w powyższym zakresie mogą być kluczowe w sytuacji gdy pracownik po przechorowaniu COVID-19 zostanie dopuszczony do pracy i ulegnie wypadkowi lub spowoduje wypadek, w wyniku którego poszkodowane zostaną inne osoby.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
badania kontrolne pracownikabadania lekarskie pracownikówkoronawiruskoronawirus a bhp
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.