Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych
Wykaz chorób zawodowych, jak i tryb postępowania w tym zakresie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. Było ono nowelizowane w 2012 r., teraz, po blisko dekadzie, znów należy spodziewać się zmian spowodowanych sytuacją epidemiczną i koniecznością usprawnienia procesu orzekania. Zobacz, co może się zmienić.
Obowiązkiem pracodawcy jest organizowanie procesów pracy, w tak sposób aby minimalizować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych. Choroba zawodowa to specyficzny rodzaj chorób.
Chorobą zawodową jest choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Szczegółowe kwestie postępowania w zakresie chorób zawodowych reguluje rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych. Właśnie trwają przymiarki zmierzające do jego modyfikacji. Powodem projektowanych zmian jest sytuacja epidemiczna oraz analiza funkcjonowania systemu orzekania o chorobach zawodowych.
Czytaj także: Co zrobić w przypadku zgłoszenia przez pracownika podejrzenia wystąpienia u niego choroby zawodowej?>>>
Zmiany mają usprawnić proces orzeczniczy w sprawie chorób zawodowych.
Planowane jest w szczególności dostosowanie obowiązujących regulacji do aktualnego stanu prawnego, a także doprecyzowanie sposobu i trybu postępowania dotyczącego:
-
zgłaszania podejrzenia,
-
rozpoznawania
-
stwierdzania
chorób zawodowych. Procedura będzie dotyczyła również w przypadku śmierci pracownika albo byłego pracownika objętego zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej. Wyeliminowany ma być także problem sporów o właściwość między organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Krótsza droga do uzyskania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej
Obecnie na etapie postępowania orzeczniczego, w toku ustalania rozpoznania choroby zawodowej, lekarz zgłasza podejrzenie choroby zawodowej i kieruje pracownika na badania. Następnie występuje do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o przeprowadzenie oceny narażenia zawodowego. Właściwy państwowy inspektor sanitarny dokonuje oceny i sporządza kartę oceny narażenia zawodowego. Natomiast lekarz orzecznik opiera się na danych zamieszczonych w tej karcie. Tak więc lekarz, który zgłasza podejrzenie choroby zawodowej, nie sporządza przedmiotowej oceny narażenia zawodowego. W konsekwencji całe postępowanie się przedłuża.
W ramach nowelizacji rozporządzenia proponuje się, aby lekarz zatrudniony w jednostce orzeczniczej wydawał orzeczenie lekarskie na podstawie oceny narażenia zawodowego przeprowadzonej tylko przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ma to w konsekwencji skrócić proces orzeczniczo-diagnostyczny i umożliwić szybkie wydanie decyzji.
Przedmiotowa ocena będzie również wykorzystana w toku podejmowania decyzji przez państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzji o braku podstaw do jej stwierdzenia.
W związku z powyższym właściwy państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, wszczynałby postępowanie. W szczególności przeprowadzałby ocenę narażenia zawodowego oraz sporządzał kartę oceny narażenia zawodowego, którą wraz ze skierowaniem na badania przekazywałby do określonej w rozporządzeniu jednostki orzeczniczej.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia zawiera również przepis przejściowy. Mówi on, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nowelizującego stosuje się przepisy rozporządzenia w dotychczasowym brzmieniu. Uwzględniana miałyby być przy tym dokumentacja sporządzona lub przekazana, w ramach prowadzonego postępowania w sprawie choroby zawodowej, na podstawie przepisów dotychczasowych. Wykorzystane byłoby też zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, oceny narażenia zawodowego, karty oceny narażenia zawodowego oraz skierowania na badania.
Sprawdź także: Czy nowy właściciela firmy ponosi odpowiedzialność za choroby zawodowe pracowników powstałe u poprzedniego pracodawcy?>>>
Projektowane rozporządzenie zmieniające znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych. Jak tylko przebrnie przez ścieżkę legislacyjną i zostanie ogłoszone będzie obowiązywało od dnia następnego po dniu ogłoszenia. Wynika to z potrzeby usprawnienia systemu orzekania o chorobach zawodowych, zwłaszcza w obecnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19.
Sebastian Kryzka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.