Kontrole PIP w palcówkach handlowych otwartych w niedzielę – czy inspektor sprawdzi techniczne bezpieczeństwa pracy?
13 lutego 2022 r. w programach informacyjnych pojawiła się informacja o kontrolach placówek handlowych otwartych w niedzielę. Inspektorzy PIP mieli odwiedzać placówki handlowe, w stosunku do których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Pytanie, czy taka niedzielna kontrola PIP może dotyczyć wyłącznie kwestii łamania zakazu handlu, czy może również być rozszerzona na kwestie bhp?
Czytaj także: Program działania PIP na 2022 r.>>>
Z przepisów ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy wynika, iż do zadań PIP należy w szczególności kontrola przestrzegania przepisów ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019 r. poz. 466). Kontrola ta ma być prowadzona w zakresie powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu, lub wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych.
Modyfikowanie ustawy o zakazie handlu w niedzielę konieczne
PIP już od momentu przeprowadzenia pierwszych kontroli w placówkach handlowych, po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, zwracała uwagę na konieczność doprecyzowania jej zapisów. Główne zastrzeżenia dotyczyły tzw. wyłączeń, czyli wyjątków pozwalających placówkom handlowym prowadzić działalność w dni ustawowo wolne. Najpopularniejszym kluczem stało się przekształcanie placówki handlowej w placówkę handlowo-pocztową.
Zmiany we wskazanej ustawie, obowiązujące od 1 lutego 2022 r., miały na celu uszczelnienie obowiązujących regulacji. Najważniejsza poprawka uzasadnia funkcjonowanie placówki handlowo-pocztowej w dni wolne od pracy jedynie, gdy działalność pocztowa stanowi co najmniej 40% jej przychodu.
Przepisy o zakazie handlu w niedzielę nadal dziurawe
Jak mówi przysłowie: Polak potrafi. Dowodem tego są nowe inicjatywy zmierzające do wykorzystania niedoskonałych przepisów. Skoro bowiem przepisy są dalej nieszczelne i dają pole manewru, to czemu nie wykorzystać ich na swoją korzyść – w myśl zasady, że co nie jest zabronione, jest dozwolone.
Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że placówki handlowe przykładowo były przekształcane ze sklepu w poczekalnię dworca autobusowego lub w czytelnię. Pojawiły się także próby zatrudnienia pracowników w sklepach samoobsługowych. Osoby te teoretycznie nie zajmowały się handlem, jednak ich czynności nadal ściśle wiązały się z procesem sprzedaży towarów.
PIP zapowiada kontrole w sklepach otwartych w niedzielę. Będzie reagować, analizować i weryfikować wszystkie sygnały wskazujące na nieprawidłowe korzystanie z rozwiązań zawartych w zmodyfikowanej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W związku z tym ruszają kontrole, których celem będzie ustalenie faktycznego przestrzegania przepisów ustawy. Natomiast w razie stwierdzenia ich naruszenia inspektorzy będą podejmować określone środki prawne. Należy pamiętać, że dopiero postępowanie kontrolne może jednoznacznie przesądzić o łamaniu prawa bądź nie.
Co może sprawdzać inspektor PIP podczas niedzielnej kontroli w placówce handlowej?
Zastanówmy się więc, czy inspektor pracy pojawiający się w niedzielę w sklepie ma prawo sprawdzać wyłącznie fakt tego, że sklep jest czyny w niedzielę. Czy jednak kontrola PIP może być rozszerzona przykładowo na kwestie związane z problematyką technicznego bezpieczeństwa pracy?
Można przyjąć, że co do zasady niedzielne kontrole sklepów nie będą nastawiona na problematykę bhp. Jednak gdy taka wizyta w placówce handlowej wykaże jawne naruszenia przepisów bhp, inspektor pracy będzie miał obowiązek zareagować.
Przykład 1
Działalność jest prowadzona w nieruchomości, której stan techniczny, już na pierwszy rzut oka, jest zły. Stwarza uzasadnioną obawę, iż pracownicy wykonują swoje obowiązki w warunkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W takim przypadku inspektor pracy będzie uprawniony do wydania nakazu w zakresie zakazania wykonywania pracy. Będzie to nakaz, o którym mowa w art. 11 pkt 4 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.
Przykład 2
Inspektor pracy zareaguje, gdy kontrola w sklepie wykaże jawne i niebudzące wątpliwości naruszenia przepisów o ręcznych pracach transportowych.
Kontrola PIP prowadzenia działalności handlowej w niedzielę może być rozszerzona również o kwestie zatrudniania młodocianych.
Przykład 3
Inspektor PIP stwierdza zatrudnianie osób młodocianych, przy pracach lekkich, które w żadnym razie nie powinny zaliczać się do lekkich (niezależnie od prawa młodocianego do przynajmniej 48-godzinnego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę). W takim przypadku inspektor pracy będzie miał prawo wydać nakaz wynikający z art. 11 pkt 2 ustawy o PIP. Dotyczy on skierowania do innych prac pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy, wbrew obowiązującym przepisom o pracach wzbronionych, szkodliwych lub niebezpiecznych. Oczywiście inspektor pracy w czasie kontroli poinformuję podmiot zatrudniający, że młodociany nie powinien wykonywać swoich obowiązków w niedzielę. Tym samym wspomniany wyżej nakaz będzie dotyczył nie tyle przesunięcia pracownika młodocianego do innych prac (w ramach niedzieli), co zakazu zatrudniania młodocianego w niedzielę w znaczeniu ogólnym.
Reasumując, trudno oczekiwać od inspektora, że w czasie niedzielnych kontroli PIP w placówkach handlowych będzie przeprowadzał kontrole kompleksowe. Nie jest to czas na przeprowadzanie takich działań. Ponieważ jednak bezpieczeństwo pracy jest kwestią priorytetową, kontrola zakazu handlu w niedzielę może być rozszerzona o kwestie rażącego naruszenia przepisów bhp. Przepisy te muszą być przestrzegane niezależnie od dnia wykonywania obowiązków pracowniczych.
Polecamy także: Jakie dokumenty bhp przygotować na kontrolę PIP?>>>
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.