Program działania PIP na 2023 - opublikowany

Bezpieczeństwo pracy może być skontrolowane przez inspektora pracy praktycznie w każdym podmiocie - nie tylko u pracodawców. Tym samym zamierzenia kontrolne inspektorów pracy na poszczególne lata są cenną wiedzą. Od dwóch miesięcy w przestrzeni publicznej krążyły szczątkowe informacje na temat programu działania PIP na rok 2023. Wreszcie poznaliśmy plany kontrolne PIP na 2023 r.
Czytaj także: Kontrola pracy zdalnej przez PIP – czy inspektor skontroluje wykonywanie pracy zdalnej według nowych przepisów w 2023 r.?>>>
Państwowa Inspekcja Pracy jako organ kontroli nadzoru działa na podstawie przepisów ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, która w szczególności reguluje postępowanie kontrolne inspektorów. Ustawa wskazuje również jakie zagadnienia urząd może kontrolować. Jednak nie podaje konkretów w zakresie rozłożenia ciężaru kontroli. Aby wiedzieć bardziej konkretnie, jakie są zamierzenia urzędu co do problematyki, jaka będzie weryfikowana, należy odwołać się do wieloletnich programów działania urzędu. Szczegółów należy szukać w programach opracowywanych na poszczególne lata.
Co w zakresie bhp będą kontrolowali inspektorzy PIP w 2023 r.?
Z treści opublikowanego programu działania na 2023 r. wynika, że w obszarze bezpieczeństwa pracy działania urzędu skoncentrowane będą na branżach i zakładach pracy, w których występuje – zdiagnozowany wcześniej – niedostateczny poziom bezpieczeństwa pracy. Przewiduje się kontrole ukierunkowane na likwidację zagrożeń. Obejmą one takie zagadnienia jak:
-
organizacja prac związanych z zagrożeniem wybuchem,
-
usuwanie wyrobów zawierających azbest,
-
przestrzeganie przepisów bhp przy wykonywaniu prac spawalniczych,
-
bezpieczeństwo organizacji prac w spółkach z obszaru wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej,
-
zagrożenia zawodowe pracowników wykonujących roboty w zakresie budowy, rozwoju i modernizacji sieci kolejowej,
-
mikroklimat w środowisku pracy,
-
zagrożenia związane z występowaniem czynników fizycznych w środowisku pracy – hałas i drgania mechaniczne.
Sektor budowlany nadal pod lupą inspektorów PIP w 2023 r.
W kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy należy wspomnieć o strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego. Szczególną uwagę inspektorzy zwrócą na likwidację bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia pracujących oraz na inne nieprawidłowości skutkujące od lat największą liczbą wypadków przy pracy. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzone zostaną kontrole kompleksowe, obejmujące również prawną ochronę pracy i legalność zatrudnienia. Natomiast na budowach o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa będzie prowadzony zintensyfikowany nadzór (budowy wielkokubaturowe i drogowo-mostowe).
Kolejne kontrole na tej samej budowie pozwolą na ocenę stanu przestrzegania przepisów, w tym zaangażowania wszystkich osób uczestniczących w proces budowlany: inwestora, kierownika budowy, generalnego wykonawcy oraz podwykonawców.
Warto zauważyć, że w każdym okręgowym inspektoracie pracy wytypowana została grupa placów budowy o szczególnym znaczeniu do objęcia zintensyfikowanym nadzorem. Są to obiekty o szczególnym znaczeniu z uwagi na ich:
-
wielkość,
-
technologię,
-
specyfikę wykonywanych prac.
Są to najczęściej budowy wielkokubaturowe i odcinkowo długie – drogowo-mostowe, kolejowe, wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze oraz gazowe.
Inspektorzy PIP odwiedzą też placówki handlowe
Oczywiście problematyka z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy nie będzie kontrolowana wyłącznie w sektorze budowlanym. W przypadku kontroli kompleksowych, które będą przeprowadzane w różnych podmiotach również należy spodziewać się kontroli dotyczących problematyki. Takie kontrole będą miały w szczególności miejsce w placówkach handlowych.
Program pierwszych kontroli nadal funkcjonuje
Podobnie jak w latach wcześniejszych, pracodawcy którzy dopiero startują mogą liczyć na preferencyjne traktowanie w ramach tak zwanej pierwszej kontroli. Oczywiście ulgowy sposób postępowania jest przewidziany wyłącznie w przypadku względnie drobnych naruszeń z zakresu bhp. Oznacza to, że nie będzie miał zastosowania w przypadkach gdy praca jest organizowana w warunkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
Czytaj także: Pierwsze kontrole instruktażowe>>>
Program działania na rok 2023 będzie oczywiście weryfikowany przez czynniki niezależne od urzędu – w szczególności przez skargi osób zatrudnionych. Ich przyszła liczba oraz treść pozostaje tajemnicą, jednak jak co roku należy się spodziewać, że spora część będzie dotyczyła kwestii dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.