Wystąpienia pokontrolne inspektora PIP - dyskusja w sprawie ich skuteczności

Stwierdzone w czasie kontroli nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy inspektor reguluje nakazami. Natomiast w drodze wystąpień reguluje uchybienia mające związek z pozostałym obszarem prawa pracy. W ostatnim czasie wywiązała się dyskusja na temat skuteczności wystąpień pokontrolnych inspektorów PIP. Nie mają one charakteru władczego i tym samym nie mogą być egzekwowane wzorem decyzji administracyjnych. Czy aby na pewno? Czy inspektor faktycznie nic nie może zrobić w przypadku niewykonania wystąpienia pokontrolnego?
Państwowy organ kontroli i nadzoru w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności w obszarze bhp, funkcjonuje w oparciu o ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy i pracownicy służby BHP powinni znać wyżej przywołaną ustawę, ponieważ wynikają z niej nie tylko kwestie organizacyjne urzędu oraz zadania PIP. Unormowany jest w niej proces kontroli.
Etapy kontroli PIP
Należy pamiętać, że celem postępowania kontrolnego inspektora jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy, w szczególności:
-
przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
przepisów dotyczących legalności zatrudnienia
oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń.
Tym samym, w pierwszym etapie kontroli inspektor weryfikuje określoną zakresem kontroli tematykę, np. przykład z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Drugim etapem postępowania kontrolnego jest spisanie protokołu z kontroli, który zawsze jest sporządzany w przypadku, gdy zostaną ustalone nieprawidłowości.
Środki prawne wydane po kontroli PIP
Należy jednak pamiętać, że kontrola nie jest celem samym w sobie wizyty inspektora PIP. Inaczej mówiąc, postępowanie inspektora nie kończy się na sfinalizowaniu protokołu poprzez podpisanie go przez inspektora oraz kontrolowanego pracodawcę. Protokół stanowi bowiem uzasadnienie faktyczne dla wydawanych w następstwie kontroli środków prawnych – nakazów oraz wystąpień. Sfinalizowanie protokołu kończy więc jedynie postępowanie kontrolne.
Czytaj także: Pokontrolne środki prawne inspektora pracy>>>
Jeżeli kontrola wykazała nieprawidłowości w obszarze bhp wydawane są nakazy mające moc decyzji administracyjnych, które w razie niewykonania podlegają egzekucji administracyjnej. Tym samym obwarowane są niejako przymusem państwowym w przypadku braku dobrowolnej realizacji. Nie można tego samego powiedzieć o wystąpieniach, które stanowią niewładczy środek prawny, a które są wydawane, gdy nieprawidłowości dotyczą kwestii prawnej ochrony pracy.
Skuteczność wystąpień pokontrolnych inspektorów PIP
W ostatnim czasie została podjęta dyskusja poddająca wątpliwość skuteczność środków prawnych inspektorów – w szczególności wspomnianych wystąpień. Podnosi się argument, że po co kierować wnioski zawarte w wystąpieniu, skoro podmiot kontrolowany nie musi ich wykonywać, bowiem nie istnieją żadne sankcje.
Niezależnie od tego, że wystąpienie, co do zasady, nie podlega egzekucji w dużej części wystąpienia okazują się być efektywnym środkiem.
Wystąpienia dotyczące wadliwego zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach wykonywania pracy charakterystycznych dla stosunku pracy.
Należy ponadto zauważyć, że część wystąpień dotyczy również w pewnym stopniu sfery bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeżeli inspektor skierował wystąpienie dotyczące przestrzegania odpoczynków dobowych i tygodniowych, to one są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeżeli ktoś nie ma zapewnionych tych odpoczynków, naraża na szwank swoje zdrowie i życie. Z powodu przemęczenia może dojść do wypadku, więc te wnioski w wystąpieniach są ważne.
Pośrednie sankcje za niewykonanie wniosków inspektora zawartych w wystąpieniu pokontrolnym
Nie można jednak zgodzić się z tym, że brak realizacji wystąpienia nie może spotkać się z żadnym rodzajem sankcji. Warto bowiem zwrócić uwagę na przepis art. 218 § 1a Kodeksu karnego, z którego wynika, że kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego – podlega grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Uwzględniając powyższe, jeżeli wnioski inspektora zawarte w wystąpieniu nie zostaną zrealizowane, nie można wykluczyć, że sytuacja zostanie potraktowana w kategoriach złośliwego albo uporczywego naruszania uprawnień prawa pracownika wynikających ze stosunku pracy. W takich przypadkach inspektor będzie miał prawo złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wspomnianego przestępstwa. Będzie to pośrednią „sankcją”, w sytuacji gdy podmiot kontrolowany nie zdecydował się na wykonanie wystąpienia, tylko dlatego, że nie jest decyzją administracyjną i co do zasady nie musi podlegać wykonaniu.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
kontrole PIPśrodki prawne inspektora pracywykonanie wystąpieniazastrzeżenia do wystąpień pokontrolnych
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.