Definicja czynników mutagennych
Pytanie: Czym są czynniki mutagenne? W jaki sposób przedostają się organizmu człowieka? Czy istnieje wykaz takich czynników? Jeśli tak, gdzie można go znaleźć?
Za czynniki mutagenne uważa się czynniki mające zdolność do wywoływania zmian odziedziczonego materiału genetycznego (DNA), które mogą być przyczyną dziedzicznych wad genetycznych lub wzrostu częstości ich występowania. Substancje mutagenne dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, poprzez skórę i wchłanianie drogą oddechową. Wykaz czynników mutagennych znajduje się w rozporządzeniu w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Podział czynników rakotwórczych
Analogicznie jak w przypadku czynników rakotwórczych czynniki mutagenne zostały podzielone na trzy kategorie:
- Kategoria 1 - substancje o udowodnionym działaniu mutagennym na człowieka. Są to substancje, dla których istnieją wystarczające dowody wskazujące na związek przyczynowy między narażeniem człowieka na nie a dziedzicznymi uszkodzeniami genetycznymi.
- Kategoria 2 - substancje, które rozpatruje się jako mutagenne dla człowieka. Są to substancje, dla których istnieją wystarczające dowody pozwalające na przyjęcie założenia, że narażenie człowieka na nie może w rezultacie prowadzić do uszkodzeń genetycznych, które mogą być dziedziczone.
- Kategoria 3 - substancje o możliwym działaniu mutagennym na człowieka. Są to substancje, dla których istnieją dowody pochodzące z odpowiednich badań mutagenności, które jednak nie wystarczają, aby umieścić je w kategorii 2.
Wykaz substancji i preparatów rakotwórczych i mutagennych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy, nie obejmuje substancji zaliczanych do kategorii 3 (substancje o możliwym działaniu rakotwórczym/mutagennym na człowieka), które bardzo często występują w działalności zawodowej, np. formaldehyd, krzemionka krystaliczna, czy spaliny silnika Diesla.
Wykaz czynników rakotwórczych katalogiem otwartym
Pamiętać należy, że zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy, wykaz substancji rakotwórczych nie stanowi wykazu zamkniętego. W przypadku substancji chemicznych, które nie zostały umieszczone w wykazie substancji niebezpiecznych, za substancję rakotwórczą lub mutagenną uznaje się każdą substancję spełniającą określone w odrębnych przepisach kryteria pozwalające na zaliczenie jej do substancji rakotwórczych kategorii 1 albo kategorii 2 lub mutagennych kategorii 1 albo kategorii 2.
Co obejmuje wykaz?
Wykaz ten obejmuje:
- 819 substancji i preparatów, a także
- 5 procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji, preparatów lub czynników rakotwórczych lub mutagennych, tj.:
- produkcja auraminy,
- procesy technologiczne związane z narażeniem na działanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, obecnych w sadzy węglowej, smołach węglowych i pakach węglowych,
- procesy technologiczne związane z narażeniem na działanie pyłów, dymów i aerozoli tworzących się podczas rafinacji niklu i jego związków,
- produkcja alkoholu izopropylowego metodą mocnych kwasów,
- prace związane z narażeniem na pył drewna twardego (dąb i buk);
- 2 czynniki biologiczne:
- wirusy zapalenia wątroby typu B i C oraz
- 1 czynnik fizyczny:
- promieniowanie jonizujące
uznanych za czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 280, poz. 2771)
Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista
z zakresu prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.