Organizacja pracy w przypadku występowania czynników rakotwórczych
Pytanie: W jaki sposób organizować pracę w przypadku występowania w środowisku pracy czynników rakotwórczych? Co ma wpływ na występowanie chorób nowotworowych pochodzenia zawodowego? Czy na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki związane występowaniem czynników rakotwórczych?
Występowanie w środowisku pracy czynników rakotwórczych stanowi poważny problem w zakresie powstawania chorób nowotworowych pochodzenia zawodowego. Skutki narażenia na działanie czynników rakotwórczych ujawniają się w okresie od kilku do kilkunastu lat, bowiem kancerogeny nie ujawniają się w organizmie człowieka od razu, a wystąpienie choroby nowotworowej uzależnione jest od wielu czynników, m.in.:
- ich rodzaju,
- właściwości kancerogennych, które mają wpływ na czas ujawnienia się choroby nowotworowej, liczony od momentu pierwszej ekspozycji do czasu stwierdzenia choroby nowotworowej (tzw. okres latencji),
- ilości - czynniki rakotwórcze i mutagenne mogą stanowić ryzyko dla zdrowia, nawet w niewielkich ilościach,
- stężenia i czasu ekspozycji - im wyższe stężenie i dłuższy czas ekspozycji, tym ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej większe,
- indywidualnych cech osobniczych, np. odporności, stanu zdrowia, wieku.
Istotne jest więc podejmowanie działań mających na celu zastępowanie substancji rakotwórczych innymi substancjami nieszkodliwymi lub mniej szkodliwymi dla zdrowia pracowników, zmniejszanie ekspozycji, systematycznej kontroli stanu zdrowia narażonych pracowników, informowania pracowników o ponoszonym ryzyku i środkach zapobiegawczych.
Eliminacja czynników rakotwórczych
W sytuacji gdy w procesie pracy pracownik jest narażony na działanie czynników rakotwórczych, pracodawca ma obowiązek podjąć działania mające na celu eliminacje tych czynników. Eliminacja czynników rakotwórczych może nastąpić poprzez odpowiedni dobór surowców wykorzystywanych w procesie pracy, w szczególności zastąpienie materiałów szkodliwych - całkowicie nieszkodliwymi, a gdy jest to niemożliwe - mniej szkodliwymi.
Na pracodawcy ciąży również obowiązek wyboru takich procesów technologicznych oraz maszyn i urządzeń, które nie stwarzają zagrożenia czynnikami rakotwórczymi. Powstałe w procesie produkcyjnym odpady o charakterze rakotwórczym powinny zostać odpowiednio zutylizowane.
Organizacja szkodliwych procesów technologicznych
Ważnym elementem organizacji pracy w kontakcie z czynnikami rakotwórczymi jest odpowiednie rozmieszczenie i wydzielenie szkodliwych procesów i urządzeń.
Procesy technologiczne i urządzenia powodujące narażanie pracowników na działanie czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, powinny być tak organizowane, aby dostęp do nich miała jak najmniejsza liczba pracowników, a ponadto należy je odseparować od pozostałej części zakładu pracy.
Ograniczenie oddziaływania czynników niebezpiecznych
Pracodawca ma obowiązek ograniczenia oddziaływania czynników niebezpiecznych i szkodliwych na pracowników. Wszystkie pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a w przypadku pomieszczeń pracy, w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia (np. promieniowanie, gazy, pyły, pary, itp.) należy zatasować takie rozwiązania techniczne, które uniemożliwią przedostawanie się tych czynników do innych pomieszczeń pracy oraz do pomieszczeń higienicznosanitarnych.
Strefy zagrożenia, w których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze powinny być odpowiednio oznakowane.
Przykład
W pomieszczeniu, w którym przechowywany jest chlorek winylu należy umieścić znak Ostrzeżenie przed substancjami i preparatami toksycznymi, a także skrajnie łatwopalnymi. Dodatkowo przed wejściem do pomieszczenia należy umieścić oznakowanie Nieupoważnionym wstęp wzbroniony, jako że istnieje wymóg ograniczenia ilości pracowników przebywających w strefie ekspozycji.
Odpowiedni dobór pracowników
Pracodawca powinien zwracać szczególną uwagę na dobór pracowników, którzy mają wykonywać pracę w kontakcie z czynnikami rakotwórczymi. W szczególności przestrzegać, wskazanych przez lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę na pracownikami, przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na danym stanowisku.
Czas pracy w warunkach niebezpiecznych
Ważnym elementem ochrony zdrowia pracowników, jest odpowiednia organizacja czasu pracy, której celem jest ograniczenie oddziaływania szkodliwych czynników na pracownika. Pracodawca może m.in. wprowadzać:
- odpowiednie przerwy w czasie pracy,
- pracę rotacyjną,
- skrócony czas pracy.
art. 222 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 15 ust. 1, § 15 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
art. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 258 ze zm.)
Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista
Z zakresu prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.