Podmioty uprawnione do wykonywania pomiarów czynników szkodliwych
Pytanie: Które podmioty uprawnione są do wykonywania pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowisku pracy? Czy można wykonać te pomiary we własnym zakresie czy należy wynająć firmę, która zajmuje się wykonywaniem takich badań? Czy występowanie w środowisku pracy mikroklimatu zimnego wiąże się z dodatkowymi obowiązkami w tym zakresie?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania tych badań są laboratoria posiadające akredytację na podstawie przepisów ustawy o systemie oceny zgodności. Przed przystąpieniem do wykonywania badań i pomiarów pracodawca dokonuje rozeznania procesów technologicznych i występujących w nich czynników szkodliwych dla zdrowia w celu ich wytypowania do oznaczenia w środowisku pracy oraz organizacji i sposobu wykonywania pracy. Badania czynników szkodliwych powinny zostać przeprowadzone najpóźniej w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Ponadto należy wyjaśnić iż przypadku występowania w środowisku pracy czynnika szkodliwego dla zdrowia takiego jak mikroklimat zimny, badania i pomiary przeprowadza się:
- co najmniej raz w roku - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia lub natężenia
- co najmniej raz na dwa lata - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,1 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia lub natężenia określonego,
- w każdym przypadku wprowadzenia zmiany w warunkach występowania tego czynnika.
Badań i pomiarów nie przeprowadza się, jeżeli wyniki dwóch ostatnio poprowadzonych badań i pomiarów nie przekroczyły 0,1 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia lub natężenia a w procesie technologicznym lub w warunkach występowania danego czynnika nie nastąpiła zmiana mogąca mieć wpływ na wysokość stężenia lub natężenia czynnika szkodliwego.
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U z 2005 r. nr 73, poz. 645 ze zm.)
ustawa z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2087)
Tomasz Zwolak
specjalista z zakresu
prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.