Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników – nowe standardy ochrony zdrowia w miejscu pracy

Artykuł sponsorowany
18.02.2025AKTUALNE

Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników – nowe standardy ochrony zdrowia w miejscu pracy

Zmiany legislacyjne wprowadzane w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią odpowiedź na rosnące wyzwania związane z ochroną zdrowia pracowników. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego rynku pracy oraz biorąc pod uwagę wytyczne Unii Europejskiej, wprowadza kompleksowe rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu zatrudnionych osób. Nowe regulacje, które mają wejść w życie w 2025 roku, znacząco poszerzają zakres badań profilaktycznych. Co dokładnie zmieni się w przepisach?

Jak zmieni się zakres badań profilaktycznych w miejscu pracy?

Planowane zmiany w obszarze medycyny pracy przynoszą ze sobą szereg nowych obowiązków dla pracodawców. Rozszerzony pakiet badań diagnostycznych ma teraz obejmować badania, które wcześniej nie były standardem w ramach okresowych kontroli zdrowia. Pracodawcy zostają zobowiązani do zapewnienia pracownikom dostępu do szczegółowej diagnostyki, włączając w to badania poziomu lipidów oraz glukozy we krwi.

Kompleksowa analiza stanu zdrowia pracowników będzie obejmować również ocenę wskaźnika masy ciała (BMI), który jest istotnym parametrem w kontekście profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Regularne pomiary i monitoring tego wskaźnika pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z nadwagą czy otyłością. Dane te mają być też istotne w kontekście planowanej regulacji przepisów dotyczących temperatury w miejscu pracy. 

Systematyczny monitoring stanu zdrowia zatrudnionych ma istotne znaczenie nie tylko dla ich dobrostanu, ale również dla efektywności całej organizacji. Wielu pracodawców ma tego świadomość, dlatego poza spełnianiem wymagań stawianych przez Kodeks pracy myślą o dodatkowych pakietach opieki medycznej oraz ubezpieczeniu na życie. Jak wskazują badania, zarówno zły stan zdrowia, jak i stres znacząco obniżają wydajność pracy, stąd dbałość o profilaktykę i poczucie bezpieczeństwa pracowników przynosi długofalowe korzyści każdej organizacji.

Nowe wyzwania w zakresie ochrony przed czynnikami szkodliwymi

Niektóre aktualizacje Kodeksu pracy już obowiązują. W rozporządzeniu wdrożonym w czerwcu 2024 roku szczególną uwagę poświęcono substancjom reprotoksycznym, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie pracowników i ich potomstwa. Pracodawcy zostali zobowiązani do wdrożenia kompleksowych rozwiązań chroniących personel przed szkodliwym działaniem tych substancji. System monitoringu i prewencji musi uwzględniać nie tylko dotychczasowe zagrożenia w zakresie czynników rakotwórczych i mutagennych, ale również nowo zidentyfikowane ryzyka.

Identyfikacja i eliminacja zagrożeń w miejscu pracy wymaga systematycznego podejścia i stałej współpracy między pracodawcą a służbami BHP. Konieczne jest przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa i aktualizacja procedur ochronnych zgodnie z najnowszymi standardami. Pracodawcy muszą zapewnić odpowiednie środki ochrony indywidualnej oraz systematyczne szkolenia dla pracowników narażonych na kontakt z substancjami niebezpiecznymi.

Europejskie standardy bezpieczeństwa pracy

Zarówno planowane, jak i już wdrożone zmiany w przepisach BHP związane są z polityką Unii Europejskiej, a w szczególności z przygotowanym przez Komisję Europejską dokumentem Strategiczne ramy bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Priorytety programu obejmują:

  • adaptację do transformacji cyfrowej i ekologicznej poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa;

  • podejście „Wizja Zero” w kontekście wypadków śmiertelnych w miejscu pracy;

  • zwiększenie odporności na kryzysy zdrowotne poprzez rozwój systemów wczesnego reagowania;

  • wdrażanie zaawansowanych systemów monitoringu zagrożeń w miejscu pracy;

  • rozwój kultury bezpieczeństwa poprzez systematyczne szkolenia i programy edukacyjne;

  • implementację nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających bezpieczeństwo pracy.

Za cel państwom członkowskim UE stawia przede wszystkim poprawę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, ale także większą gotowość rynku na zmiany – czy to w zakresie sytuacji gospodarczej oraz demograficznej, czy nowych modeli pracy.

Rola pracodawcy w systemie ochrony zdrowia pracowników 

Skuteczna implementacja nowych standardów wymaga aktywnego zaangażowania ze strony pracodawców. Konieczne jest nie tylko dostosowanie procedur i infrastruktury do nowych wymogów, ale również zmiana podejścia. Proaktywne działania prewencyjne powinny stać się integralną częścią kultury organizacyjnej. Pracodawcy muszą nie tylko zapewnić dostęp do badań profilaktycznych, ale również stworzyć środowisko pracy sprzyjające zachowaniu dobrego zdrowia.

Nowe standardy wprowadzane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz regulacje unijne tworzą kompleksowy system ochrony, który ma służyć nie tylko obecnym, ale również przyszłym pokoleniom pracowników. Efektywne wdrożenie tych rozwiązań wymaga zaangażowania wszystkich stron: pracodawców, pracowników oraz instytucji nadzorujących. Tylko wspólne działanie może przynieść oczekiwane rezultaty w postaci poprawy stanu zdrowia pracowników i zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy.