Stanowisko pracy wyposażone w komputer - jak dostosować do potrzeb pracownika niepełnosprawnego
Pytanie: Jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy dla osoby, która w czasie trwania zatrudnienia nabyła status osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Jest to pracownik biurowy na stanowisku pracy wyposażonym w komputer.
Minimalne wymagania bhp oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe zostały określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Stanowisko pracy powinno być dostosowane do niepełnosprawności i tak urządzone aby nie pogłębiało istniejącej dysfunkcji narządu ruchu.
Istotnym elementem wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ruchowo są:
- siedzisko dostosowane do dysfunkcji kończyn, które powinno w szczególności:
- umożliwiać dostosowanie wysokości siedziska płaszczyzny, na której są wykonywane czynności,
- zapewniać możliwość swobodnego wykonywania czynności w wygodnej pozycji, przez umieszczenie elementów składowych stanowiska komputerowego w optymalnym zasięgu kończyn,
- zapewniać poprzez prostą w obsłudze i dostępną z siedziska regulację umożliwiającą utrzymywanie prawidłowej pozycji tułowia, kończyn oraz głowy,
- zapewniać stabilność poprzez wyposażenie siedziska w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi
- podłokietniki z możliwością regulowania wysokości ponad płytą siedziska.
- podnóżek. Kąt pochylenia podnóżka powinien mieścić się w zakresie 0-15°, a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z cech antropometrycznych pracownika.
Zatrudniając osoby niepełnosprawne ruchowo odpowiedniemu dostosowaniu podlega nie tylko stanowisko pracy lecz także budynki, w którym są zatrudniani niepełnosprawni ruchowo i ich otoczenie - w zakresie określonym przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Załącznik 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973)
rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.