Instrukcje użytkowania i konserwacji środków ochrony indywidualnej
Pytanie: Kto powinien sporządzić instrukcję użytkowania i konserwacji środków ochrony indywidualnej? Jakie elementy powinna ona zawierać?
Obowiązek dostarczenia instrukcji użytkowania środków ochrony indywidualnej należy do producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, wprowadzającego środki ochrony indywidualnej do obrotu. Instrukcja powinna być opracowana dokładnie i zrozumiale w języku polskim oraz w językach urzędowych państw przeznaczenia środków ochrony indywidualnej.
Instrukcja powinna zawierać:
- nazwę i adres producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
- sposób przechowywania, używania, czyszczenia, konserwacji, obsługi i dezynfekcji środków ochrony indywidualnej;
- informację o:
- zalecanych przez producenta środkach czyszczących, konserwujących i dezynfekujących, które nie będą negatywnie oddziaływać na użytkownika środków ochrony indywidualnej oraz na te środki, jeśli będą stosowane zgodnie z odpowiednimi instrukcjami,
- skuteczności ochrony wynikającej z badań technicznych wykonanych w celu sprawdzenia poziomów lub klas ochrony, którymi charakteryzują się środki ochrony indywidualnej,
- odpowiednim dodatkowym wyposażeniu środków ochrony indywidualnej i charakterystyce ich części zamiennych,
- klasie ochrony dla różnych poziomów zagrożeń i związanych z tym ograniczeń używania środków ochrony indywidualnej,
- rodzaju opakowania właściwego do ich bezpiecznego transportu;
- datę ważności lub okres trwałości środków ochrony indywidualnej lub ich określonych części składowych
- objaśnienie wszelkich oznaczeń;
- nazwę, adres i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej uczestniczącej w procesie oceny zgodności środków ochrony indywidualnej.
Okres trwałości środków ochrony indywidualnej
Jeżeli producent nie może ustalić okresu trwałości środków ochrony indywidualnej, powinien w instrukcji zamieścić niezbędne informacje umożliwiające nabywcy lub użytkownikowi tych środków ustalenie właściwej daty upływu okresu ich trwałości, z uwzględnieniem poziomu jakości tych środków, warunków ich składowania, używania, czyszczenia, obsługi i konserwacji.
Środki ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji
Instrukcja dostarczana przez producenta wraz ze środkami ochrony indywidualnej o konstrukcji złożonej, przeznaczonymi do ochrony przed zagrożeniem życia lub zagrożeniami, które mogą powodować ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie ciała lub utratę zdrowia, w tym zmiany chorobowe, których skutków według producenta użytkownik nie jest w stanie stwierdzić w odpowiednim czasie, powinna zawierać w szczególności:
- dane przeznaczone do wykorzystania wyłącznie przez kompetentne i przeszkolone osoby, które posiadają kwalifikacje do ich właściwej interpretacji i zapewnią bezpieczne stosowanie tych środków przez użytkownika;
- opis sposobu sprawdzania, czy środki ochrony indywidualnej zostały prawidłowo wyregulowane i czy właściwie funkcjonują podczas używania.
Ochrona przed upadkiem z wysokości
Instrukcja dostarczana wraz ze środkami ochrony indywidualnej chroniącymi przed upadkiem z wysokości powinna zawierać także informacje o:
- wymaganiach dotyczących punktu kotwiczenia i minimalnej wolnej przestrzeni znajdującej się poniżej użytkownika;
- właściwym sposobie zakładania uprzęży i przyłączania podsystemu łącząco-amortyzującego do punktu kotwiczenia.
Wysoka temperatura w środowisku pracy
W instrukcji dołączanej do środków ochrony indywidualnej, przeznaczonych do krótkotrwałego używania w środowisku pracy o wysokiej temperaturze, producent powinien zamieścić informacje niezbędne do określenia maksymalnego dopuszczalnego narażenia użytkownika na ciepło przenikające przez te środki podczas ich używania zgodnie z ich przeznaczeniem.
Ochrona oczu
Instrukcja dostarczana wraz ze środkami ochrony indywidualnej zapobiegające ostrym lub chronicznym chorobom oczu wywołanym przez niejonizujące promieniowanie optyczne, powinna również zawierać informacje dotyczące krzywej przepuszczania wartości promieniowania, mające na celu umożliwienie dobrania najodpowiedniejszych środków ochrony indywidualnej, z uwzględnieniem czynników właściwych dla rzeczywistych warunków ich używania, w szczególności odległość od źródła i rozkład widmowy energii promieniowania w tej odległości.
Sprzęt oczyszczający
W instrukcji dołączonej do sprzętu oczyszczającego producent powinien zamieścić informacje o maksymalnym okresie składowania sprzętu nowego i przechowywaniu w oryginalnych opakowaniach.
Kontakt z substancjami niebezpiecznymi
W instrukcji dołączonej do środków ochrony indywidualnej przeznaczonych do zapobiegania kontaktowi powierzchniowemu całego ciała użytkownika lub części ciała, w tym skóry i oczu, z substancjami niebezpiecznymi lub czynnikami zakaźnymi producent zamieszcza objaśnienia użytych oznaczeń substancji niebezpiecznej lub czynnika zakaźnego posiadającego wysoki stopień zdolności przenikania ze względu na swoje właściwości lub przewidywane warunki używania, szczegółowy opis badań oraz wszelkie informacje niezbędne do określenia maksymalnego dopuszczalnego okresu używania takich środków w różnych przewidywanych warunkach.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.