Kto powinien przygotować instrukcję bhp obsługi dotyczącej nowej maszyny?
Pytanie: Czy do nowo zakupionej maszyny powinna być dołączona instrukcja bhp? Czy to zapewnia producent maszyny czy powinien ją sporządzić pracownik służby bhp?
Producent sporządza dla maszyny wyprodukowanej maszyny dokumentację techniczno ruchową. Dokumentacja taka nie jest instrukcją stanowiskową, jednakże może i powinna być wykorzystania przy sporządzaniu w zakładzie instrukcji stanowiskowej.
Przepisy Kodeksu pracy pracodawcę jako osobę zobowiązaną do wydawania instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Z kolei rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny obliguje pracodawcę do udostępniania pracownikom, do stałego korzystania aktualnych instrukcji bhp dotyczących obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych. Żaden przepis nie wskazuje osoby, która sporządzi projekt instrukcji, który pracodawca po zaakceptowaniu udostępni pracownikom jako wydaną przez siebie instrukcję.
O tym kto sporządzi projekt instrukcji: pracownik zakładu, osoba spoza zakładu pracy decyduje pracodawca bowiem on jest odpowiedzialny za stan bhp w zakładzie. Jeżeli pracodawca zdecyduje, że projekt instrukcji stanowiskowej opracuje pracownik zakładu, w żadnym przypadku osobą ta nie może być pracownik wykonujący zadania służby bhp, ani osoba spoza zakładu wykonująca zadania służby bhp. Wynika to z rozporządzenia Rady w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, którego przepisy stanowią, iż służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w rozporządzeniu. Należy pamiętać, że obowiązkiem służby bhp jest opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bhp na poszczególnych stanowiskach pracy.
Wobec braku stosownej regulacji prawnej najbardziej predysponowanym do opracowania projektu instrukcji stanowiskowej wydaje się być osoba uprawniona do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego. W świetle rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy osoba kierująca pracownikami posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Nie ma przeszkód aby projekt instrukcji stanowiskowej opracował zespół pod kierunkiem takiej osoby.
art. 2374 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 41 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
§ 2 ust. 1 pkt 10, § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704)
§ 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.