Jak zakwalifikować wypadek w drodze powrotnej z miejsca wykonywania zadania do miejsca pracy zdalnej?

Pracownik nadleśnictwa pełniący funkcję kontrolną uległ wypadkowi podczas wysiadania z samochodu prywatnego używanego do celów służbowych. Zdarzenie miało miejsce na ternie posesji poszkodowanego. Uraz w postaci złamania w okolicach kostki. Po wykonaniu czynności kontrolnych w terenie, pracownik zjechał do domu, gdzie zgodnie z zaleceniami pracy zdalnej, ma przygotowane stanowisko komputerowe i raportuje w systemie wyniki kontroli. Zdarzenie miało miejsce w czasie trwania regulaminowych godzin pracy. Czy zaistniałe zdarzenie należy uznać jako wypadek w drodze z pracy, czy też zgodnie z zaleceniami wykonywania pracy zdalnej poza biurowcem nadleśnictwa, uznać jako wypadek w pracy?
Wyżej opisany wypadek należy rozpatrywać w kategorii wypadku przy pracy.
Kiedy można mówić o wypadku przy pracy?
Definicja wypadku przy pracy zawarta jest w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z przepisami ustawy:
„Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie:
-
nagłe,
-
wywołane przyczyną zewnętrzną,
-
powodujące uraz lub śmierć,
-
które nastąpiło w związku z pracą:
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
-
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Sam tryb postępowania związanego z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy określony jest w rozporządzeniu w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Zgodnie z zapisami rozporządzenia ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz kwalifikacji wypadku dokonuje powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy.
Czytaj także: Wypadek po zakończonej pracy, czy to wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze z pracy do domu?>>>
Kiedy można mówić o wypadku w drodze do/z pracy?
Natomiast definicję wypadku w drodze do/z pracy podano w art. 57b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tą definicją za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie:
-
nagłe,
-
wywołane przyczyną zewnętrzną,
-
które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo iż droga ta została przerwana, jeżeli:
-
przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby,
-
droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Jak zakwalifikować opisany wypadek, który miała miejsce poza terenem zakładu i miedzy realizacją określonych zadań pracownika?
Z opisanych okoliczności zdarzenia wynika, że miało ono miejsce:
-
w godzinach pracy,
-
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy,
-
w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy, o czym mowa w art. 3 ust.1 pkt 3) ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Kończąc czynności kontrolne wykonywane w terenie pracownik nie zakończył jeszcze swojej pracy w tym dniu. Pojechał do domu, czyli do swojego miejsca pracy zdalnej, w celu kontynuowania pracy i zapisania w systemie informatycznym wyników kontroli.
Nie była to jednak „droga do domu” w rozumieniu definicji takiej drogi, zapisanej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W związku z powyższym zdarzenie wypadkowe, któremu uległ pracownik podczas wysiadania na terenie własnej posesji z samochodu prywatnego, używanego do celów służbowych, należy rozpatrywać w kategorii wypadku przy pracy.
Jeśli więc, zespół powypadkowy w wyniku swoich ustaleń stwierdzi, że zostały spełnione wszystkie elementy definicji wypadkowej (nagłość, związek z pracą, przyczyna zewnętrzna, uraz) będzie można to zdarzenie uznać za wypadek przy pracy (a nie za wypadek w drodze z pracy).
Polecamy także: Procedura postępowania przy zmianie kwalifikacji wypadku>>>
-
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.);
-
art. 3ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1205) ;
-
art. 57b ust. 1ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 291) ;
-
Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870).
Ewa Krause
Słowa kluczowe:
wypadek przy pracywypadek przy pracy pracownika zdalnegowypadek w drodze do pracy lub z pracy
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i Ochrona Człowieka w Środowisku Pracy” w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Warszawie. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w ORANGE POLSKA S.A., współuczestnicząc w kształtowaniu polityki BHP i nadzorując prace swojego zespołu we wszystkich regionach Polski.Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą „Krause Consulting”, wspierając wiedzą i doświadczeniem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących wypadków przy pracy i w drodze do/z pracy, zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami oraz praw i obowiązków wynikających z Działu X. Kodeksu Pracy dla pracodawcy, osób kierujących pracownikami i pracowników.
Inne artykuły w kategorii Wypadki i choroby
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.