Termin zgłoszenia wypadku przy pracy a postępowanie powypadkowe

W jakim terminie pracownik powinien dokonać zgłoszenia wypadku? Czy wypadek może być zgłoszony po miesiącu jeśli służba bhp nie została wcześniej o tym powiadomiona? Co z protokołem wypadkowym, który zostanie zatwierdzony po tak długim czasie - gdzie data wypadku w protokole zostanie wpisana np. z miesiąca poprzedniego?
Obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zaistnieniu wypadku spoczywa na:
- pracowniku, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, (§ 2. rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy),
- jak również na każdym innym pracowniku, który wypadek zauważył (art. 211. Kodeksu pracy).
Mimo zapisu „niezwłocznego zawiadomienia” przepisy nie określają ostatecznego terminu zgłoszenia wypadku od daty jego zaistnienia. Nie ma okresu zamykającego możliwość zgłoszenia wypadku. Roszczenie o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nie ulega przedawnieniu, gdyż nie jest to roszczenie w rozumieniu art. 291 § 1 Kodeksu pracy.
Oznacza to w praktyce, że pracownik ma prawo wnioskować do pracodawcy o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy nawet po miesiącach, czy latach, np. w sytuacji, gdy otrzymał wiadomość, że skutki chorobowe, które się aktualnie ujawniły, mają związek przyczynowo-skutkowy ze wcześniejszym zdarzeniem w pracy. Wskazuje na to Sąd Najwyższy w swoim wyroku z 14 września 2000 r. II UKN 702/99, OSNAPiUS 2002/6/143
Tok postępowania w sytuacji późnego zgłoszenia wypadku
Co zrobić jeśli zgłoszenie nastąpiło z dużym opóźnieniem? Poszkodowany powinien wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Należy opisać w nim okoliczności zaistnienia wypadku i wskazać świadków. Ponadto, pracownik powinien dołączyć opinię lekarską wskazującą, że ujawnione skutki urazu mają związek ze zdarzeniem wskazanym przez poszkodowanego.
Od tego momentu pracodawca powołuje zespół powypadkowy, którego zadaniem jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, oraz sporządzenie protokołu powypadkowego. Na podstawie zebranych wyjaśnień i informacji zespół powypadkowy w p. 7 protokołu stwierdza, czy konkretny wypadek jest, albo nie jest wypadkiem przy pracy (traktowany na równi z wypadkiem przy pracy).
Jeżeli zespół powypadkowy nie jest w stanie stwierdzić, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy to wówczas ma prawo nie uznać zdarzenia jako wypadek przy pracy, odpowiednio uzasadniając w protokole powypadkowym swoje stanowisko.
Gdyby jednak informacje przedstawione we wniosku o uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy potwierdziły się w toku dochodzenia, to zespół powypadkowy powinien uznać zdarzenie za wypadek przy pracy.
Jeżeli chodzi o daty dotyczące zgłoszenia i zaistnienia wypadku to sprawę wyjaśniają poszczególne punkty protokołu powypadkowego, w których:
- punkt 2 – mówi o dacie i godzinie zaistnienia wypadku,
- punkt 3 – mówi o tym kto i kiedy wypadek zgłosił.
Natomiast 14 dniowy termin sporządzenia protokołu powypadkowego liczy się od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, zgodnie z zapisem § 9. ust.1. rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Termin zgłoszenia wypadku przy pracy – uwagi:
- Przed zatwierdzeniem protokołu zespól powypadkowy jest obowiązany zapoznać z treścią protokołu poszkodowanego pracownika, który ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole.
- Poszkodowany pracownik może wystąpić do sądu rejonowego – sądu pracy z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego.
- Dla porządku prawnego w zakładzie powinna funkcjonować jednoznaczna procedura dotycząca zgłaszania wypadków i innych podobnych zdarzeń.
- Niepowiadomienie przełożonego (pracodawcy, służby bhp) o wypadku, lub dokonanie tego z nieuzasadnioną zwłoką, jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika i może skutkować dla poszkodowanego (czy innego pracownika, który o wypadku wiedział), karą porządkową zgodnie z art. 108. Kodeksu pracy.
- art. 2. pkt 13, art. 3 ust. 1; art. 6. ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. 2015 r. poz. 1242);
- art. 211. pkt 6; art. 234. § 1; art. 108 Kodeksu Pracy;
- § 2; § 4; § 9 rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. nr 105 poz. 870);
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1071).
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Wypadki i choroby
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.