Co zrobić w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

Co zrobić gdy złapie się kleszcza? Jak należy postąpić w przypadku ugryzienia przez kleszcza? Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Co może grozić, na co można zachorować, gdy ugryzie nas kleszcz?
W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy jak najszybciej usunąć go mechanicznie. Można to zrobić za pomocą pęsety albo specjalnej pompki dostępnej w aptece. Ukąszone miejsce należy odkazić. W przypadku trudności w usunięciu kleszcza należy zgłosić się do lekarza.
Szacuje się, że ok. 20% dojrzałych kleszczy jest nosicielem bakterii Borrelia spp., wywołujących boreliozę, i wirusów Flaviviridae wariant środkowoeuropejski – wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu wariant środkowoeuropejski (KZM). Najwięcej przypadków zachorowań przypada w okresie ich żerowania, to jest od maja do sierpnia.
W których miejscach, na ciele człowieka, najczęściej wgryzają się kleszcze?
Gdy kleszcz znajdzie się na skórze, nawet przez godzinę poszukuje miejsca, w którym naskórek jest cienki i lekko wilgotny. Najczęściej wgryza się:
-
za uchem,
-
na granicy włosów,
-
na szyi,
-
w zgięciu stawu kolanowego czy łokciowego
-
lub w pachwinie.
Mimo, że kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, jest to przeważnie niewyczuwalne, robi to bowiem stosunkowo delikatnie i jednocześnie wprowadza wydzielinę zawierającą substancje znieczulające i opóźniające reakcję zapalną u człowieka (każdego żywiciela). Z tego względu nie pojawia się ból ani nawet zaczerwienienie, które by świadczyły o zagrożeniu. Nieusunięty może żerować nawet przez kilka dni, wypijając w tym czasie ok. 2 ml krwi i znacznie powiększając swoje rozmiary. Stąd wiele osób zauważa kleszcza dopiero, gdy osiągnie rozmiary porównywalne z wielkością rodzynki. Zdarza się, że ukąszenie odczuwalne jest dopiero, gdy miejsce wgryzienia się kleszcza zaczyna boleć i drętwieć.
Czytaj także: Sezon na kleszcze – chroń pracowników>>>
Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?
Kleszcza nie należy wykręcać, zgniatać, smarować tłuszczami, benzyną, środkami dezynfekującymi ani przypalać. Takie postępowanie może powodować zwracanie treści pokarmowej przez kleszcza, co podnosi ryzyko infekcji przenoszonymi przez niego drobnoustrojami. Trzeba jak najszybciej usunąć go mechanicznie. Można to zrobić za pomocą pęsety albo specjalnej pompki dostępnej w aptece. Czynność tę należy wykonać bardzo precyzyjnie, tak by kleszcza usunąć w całości, w innym wypadku może dojść do poważnych powikłań. Jeżeli nie udaje się tego dokonać samodzielnie, należy zgłosić się do lekarza. Po usunięciu kleszcza ukąszone miejsce należy odkazić, np. spirytusem salicylowym.
Co może grozić w przypadku ukąszenia przez kleszcza?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że:
-
objawy mogą minąć (tak jak po zachorowaniu na grypę), ale nieleczone ukąszenie nawet po latach może się skończyć nieodwracalnymi zmianami w układzie nerwowym czy kostno-stawowym, stąd nie można lekceważyć żadnych objawów po ukąszeniu kleszcza i rezygnować z wizyty u lekarza,
-
leczenie szpitalne trwa od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy, ale skutki zachorowania mogą być odczuwalne przez wiele lat po wyleczeniu.
Kiedy zgłosić się do lekarza, w przypadku ukąszenia przez kleszcza?
Do lekarza trzeba zgłosić się w sytuacjach:
-
podejrzenia, że kleszcz był w skórze dłużej niż 24 godziny,
-
gdy pojawił się rumień wokół miejsca ugryzienia (szczególny objaw boreliozy),
-
gdy wystąpiła gorączka (ok. 380), mdłości, sztywność karku, zaburzenia świadomości,
-
gdy pojawiły się bóle stawów, ogólne zmęczenie albo inne objawy podobne do objawów grypy.
Dla pewności, że wyjęty z ciała kleszcz nie był nosicielem choroby, można go zamknąć w torebce foliowej lub fiolce i dostarczyć do najbliższej stacji sanepidu w celu przeprowadzenia badań wykluczających czy potwierdzających nosicielstwo.
Czytaj także: Ukąszenie przez kleszcza wypadkiem przy pracy?>>>
Lesław Zieliński
Słowa kluczowe:
kleszczśrodki ochrony przed kleszczamiugryzienie kleszczausuwanie kleszczawyjmowanie kleszcza
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Inne artykuły w kategorii Pierwsza pomoc
Powiązane treści
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.