Kobiety w ciąży przy sprzedaży środków ochrony roślin
Czy przy sprzedaży środków ochrony roślin mogą byś zatrudniane kobiety w ciąży i karmiące oraz pracownicy młodociani? Które przepisy regulują tę kwestię? Na czym polega szczególna ochrona zdrowia kobiet i pracowników młodocianych?
Przy sprzedaży środków ochrony roślin nie można zatrudniać kobiety w ciąży i pracowników młodocianych.
Powszechna ochrona kobiet w pracy polega na zakazie zatrudniania ich przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac został określony w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Ochrona prac młodocianych polega m.in. na zakazie zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych określonych przepisami rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Ochrona zdrowia kobiet
Zgodnie z wykazem prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (załącznik do rozporządzenia o pracach szkodliwych dla kobiet), nie można zatrudniać kobiety w ciąży i karmiących piersią przy pracach, w których istnieje narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych, w szczególności:
- czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym,
- rozpuszczalników organicznych, jeżeli ich stężenia w środowisku pracy przekraczają wartości 1/3 najwyższych dopuszczalnych stężeń,
- substancji chemicznych wymienionych w wykazie niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy, w którym wymieniono m.in. preparaty od ochrony roślin.
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach wymienionych w rozporządzeniu o pracach szkodliwych dla kobiet, albo jeżeli przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy wynikają z orzeczenia lekarskiego, ma obowiązek dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach (orzeczeniu lekarskim) lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości, zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Zatrudnienie pracowników młodocianych
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz wykazem prac wzbronionych młodocianym określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia o wykazie prac wzbronionych młodocianym, nie można zatrudniać młodocianego przy pracach, w których istnieje narażenie na szkodliwe działanie czynników chemicznych w szczególności:
- substancji i preparatów chemicznych, w tym środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako: toksyczne (T), bardzo toksyczne (T+), żrące (C) lub wybuchowe (E),
- substancji i preparatów chemicznych, w tym środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako szkodliwe (Xn), którym przypisano jeden lub więcej następujących zwrotów zagrożeń:
- zagraża powstaniem bardzo poważnych nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia (R39),
- może powodować uczulenie w następstwie narażenia drogą oddechową (R42),
- może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą (R43),
- może powodować raka (R45),
- może powodować dziedziczne wady genetyczne (R46),
- stwarza poważne zagrożenie zdrowia w następstwie długotrwałego narażenia (R48),
- może upośledzać płodność (R60),
- może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki (R61),
- możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia (R68);
- substancji i preparatów chemicznych, w tym środków ochrony roślin, sklasyfikowanych jako drażniące (Xi), którym przypisano jeden lub więcej następujących zwrotów zagrożeń:
- produkt skrajnie łatwo palny (R12),
- może powodować uczulenie w następstwie narażenia drogą oddechową (R42),
- może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą (R43).
Należy jednak pamiętać, że można zatrudnić młodocianego w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, jeżeli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego. Praca ta jednak nie może mieć charakteru pracy stałej i powinna zostać ograniczona do zaznajomienia młodocianych z czynnościami podstawowymi, niezbędnymi do odbycia przygotowania zawodowego. Ponadto powierzenie takiej pracy młodocianemu wymaga podjęcia działań, które zapewnią szczególną ochronę zdrowia młodocianych zatrudnionych przy tych pracach. Wykaz niektórych rodzajów prac wzbronionych młodocianym, przy których zezwala się na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat określony został w załączniku nr 2 do rozporządzenia o wykazie prac wzbronionych młodocianym
art. 176, art. 179 § 1, art. 179 § 2, art. 179 § 3, art. 204 § 1, art. 204 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 1996 r. nr 114, poz. 545)
§ 2, § 3, § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r. nr 200, poz. 2047)
Michał Wojciechowski
specjalista z zakresu bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.