Ochrona pracy młodocianych
Kim jest młodociany i na czym polega jego ochrona? Czy można zatrudnić młodocianego przy każdego rodzaju pracy? Czy istnieje wykaz prac lub stanowisk wzbronionych młodocianym?
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Ochrona pracy młodocianych polega na:
- zakazie zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat (z pewnymi wyjątkami, o których niżej) ,
- ograniczeniu możliwości zatrudniania pracowników młodocianych co do zasady do zatrudniania w celu przygotowania zawodowego,
- szczegółowym uregulowaniu treści umów o pracę w celu przygotowania zawodowego i warunków w jakich może nastąpić rozwiązanie tych umów,
- określeniu obowiązku dokształcania się przez młodocianych,
- szczególnej ochronie zdrowia,
- zwiększonym wymiarze urlopu wypoczynkowego i wprowadzeniu możliwości zaliczkowego udzielenia urlopu.
Należy pamiętać, że nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych określonych przepisami rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Wspomniane rozporządzenie określa również rodzaje prac wzbronionych, przy których dozwolone jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego, wraz z warunkami zapewniającymi szczególną ochronę zdrowia młodocianych zatrudnionych przy tych pracach. Zarówno wykaz prac wzbronionych młodocianym występujących w zakładzie, jak i rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego powinny być określone w regulaminie pracy. Pamiętać należy, że w ustalaniu tych wykazów musi uczestniczyć lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad młodocianymi. Niezależnie od zawarcia w regulaminie pracy, wykaz prac wzbronionych młodocianym i stanowisk pracy, na których są wykonywane te prace, umieszcza się w widocznym miejscu w każdej komórce organizacyjnej, w której są zatrudniani młodociani.
Należy mieć na uwadze, że przepisy dopuszczają też możliwość zatrudnienia młodocianych nieposiadających kwalifikacji zawodowych w innym celu niż przygotowanie zawodowe. Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac. Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz lekkich prac, który nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określa w regulaminie pracy pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Pracodawca, który nie ma obowiązku wydania regulaminu, ustala wykaz lekkich prac w osobnym akcie. Wykaz prac lekkich wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.
art. 190 § 2, art. 191 § 2, art. 195 § 1, art. 196, art. 197 § 1, art. 2001 , art. 201
rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 r. nr 200, poz. 2047)
Dariusz Borowiecki
Państwowa Inspekcja Pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.