Uzupełnienie kwalifikacji pracowników służby bhp do lipca 2013 r.
Pytanie: W lipcu 2013 r. upływa termin uzupełnienia kwalifikacji przez pracowników służby bhp, którzy nie posiadają co najmniej tytułu technika bhp. Pracownik posiadający wykształcenie średnie techniczne, 20-letnie doświadczenie na stanowisku inspektora ds. bhp, ukończone szkolenie podstawowe dla służb bhp oraz szkolenia okresowe tego rodzaju pracowników, jak również kurs metodyczno-pedagogiczny pozwalający na prowadzenie niektórych szkoleń z zakresu bhp. Czy mimo doświadczenia i odbytych kursów nie będzie mógł pracować w służbie bhp?
Rozporządzenie w sprawie służby bhp podniosło wymagania kwalifikacyjne dla pracowników służb bhp, co spowodowało, że część z osób które pełniły obowiązki służby bhp na mocy wcześniej obowiązujących przepisów utraciło prawo do wykonywania zadań służby bhp ze względu na brak kwalifikacji. Ustawodawca wprowadził poprzez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bhp możliwość zachowania prawa do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań służby bhp przez okres 8 lat od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia tj. od dnia 1 lipca 2005 r. A zatem osoby, które zatrudnione były w służbie bhp w momencie zmiany przepisów uzyskały prawo do dalszego wykonywania swojej pracy i możliwość uzupełnienia kwalifikacji (poprzez uzupełnienie wykształcenia) w okresie 8 lat. Przepisy nie przewidują możliwości odstępstwa od tych wymogów. Pomimo wieloletniego doświadczenia i stażu pracy w służbie bhp należy uzupełnić kwalifikacje do poziomu spełniającego wymogi określone w rozporządzeniu, a więc uzyskać co najmniej tytuł zawodowy technika bhp, gdyż uzyskanie tego tytułu jest formalnym warunkiem zachowania pracy dla osoby wykonującej obowiązki służby bhp.
Wymagania kwalifikacyjne dla pracowników służby bhp
Pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne:
- inspektorem ds. bhp może być osoba posiadająca zawód technika bhp,
- starszym inspektorem ds. bhp może być osoba posiadająca:
- zawód technika bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub
- wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp,
- specjalistą ds. bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp,
- starszym specjalistą ds. bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp,
- głównym specjalistą ds. bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
Egzamin zawodowy
Osoba posiadająca wykształcenie średnie techniczne o specjalności innej niż bhp może ukończyć studia wyższe w zakresie lub specjalności bhp lub uzyskać tytuł technika bhp poprzez zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zwanego egzaminem zawodowym,któryjest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu, określonych w standardach wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Kto może przystąpić do egzaminu?
Egzaminy zawodowe mogą zdawać absolwenci wszystkich typów szkół zawodowych ponadgimnazjalnych i policealnych, które kształcą w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Egzamin zawodowy jest przeprowadzany dwa razy w ciągu roku szkolnego w okresie od czerwca do sierpnia oraz dla absolwentów szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu, w okresie od stycznia do marca. Egzamin prowadzony jest w formie zewnętrznej, w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Do egzaminu może przystąpić uczeń/słuchacz lub absolwent szkoły zawodowej oraz szkół policealnych kształcących w danym zawodzie, czyli konieczne jest ukończenie szkoły na poziomie policealnym kształcącej w zawodzie technika bhp. Kształcenie trwa 1,5 roku i może być prowadzone w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. Po ukończeniu szkoły słuchacze otrzymują świadectwo ukończenia szkoły w zwodzie technika bhp i mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Po zdaniu egzaminu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) wystawia dyplom potwierdzający uzyskane kwalifikacje zawodowe.
Szczegółowe informacje na temat egzaminu
Szczegółowe informacje o zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a także o standardach przeprowadzania egzaminu można uzyskać w Centralnej (www.cku.edu.pl) lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, natomiast w zakresie szkół prowadzących tego typu kształcenie w Kuratoriach Oświaty w poszczególnych województwach.
§ 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704)
Marta Popławska
specjalista ds. bezpieczeństwa
procesowego
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.