Wynagrodzenie za pełnienie zadań służby bhp
Czy osobie zatrudnionej przy innej pracy, której powierzono zadania służby bhp, należą się w związku z tym jakieś dodatkowe gratyfikacje? Czy dla takiego pracownika należy ustalić odrębne wynagrodzenie?
Powierzenie dodatkowo pracy na stanowisku pracownika służby bhp należy traktować jako zlecenie wykonywania pracy rodzajowo różnej od pracy na zajmowanym stanowisku pracy ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu, również w wymiarze finansowym. Za pracę na dodatkowym stanowisku powinno być ustalone odrębne wynagrodzenie.
Czas pracy
Zawarcie z tym samym pracownikiem dodatkowej umowy o pracę na wykonywanie zadań służby bhp jest dopuszczalne z mocy prawa. Ustawodawca dał pracodawcy pełną dowolność ustalenia wymiaru czasu pracy, w którym powierzy pracownikowi wykonywanie zadań służby bhp.
Uwaga!
Powierzenie przez pracodawcę wykonywania zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy może nastąpić w drodze zawarcia odrębnej (dodatkowej) umowy o pracę.
Dodatkowa praca na stanowisku pracownika służby bhp (bez względu na wymiar czasu pracy) nie jest traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych nawet wtedy gdy łączny wymiar zatrudnienia na obydwu stanowiskach pracy przekroczy wymiar 8 godzin na dobę i 40 godziny na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Problemem jednak jest zagadnienie, czy wykonywanie zadań służby bhp jest pracą innego rodzaju od pierwotnie wykonywanej na podstawie umowy o pracę, czy nie. Wynika to z zasady, zgodnie z którą nie można zawierać umów na stałe wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych.
W przypadku, gdy powierzenie zadań służby bhp jest pracą innego rodzaju niż praca na innym stanowisku, wówczas dodatkowa praca na stanowisku pracownika służby bhp (bez względu na wymiar czasu pracy) nie jest traktowana za wykonywaną w godzinach nadliczbowych, nawet wtedy, gdy łączny wymiar zatrudnienia na obydwu stanowiskach pracy przekroczy wymiar 8 godzin na dobę i 40 godziny na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Przykład
Jeżeli pracownik, któremu powierza się wykonywanie zadań służby bhp, zatrudniony jest na stanowisku brygadzisty na budowie, a więc na stanowisku robotniczym i wykonuje pracę fizyczną, to wykonywanie zadań służby bhp jest pracą innego rodzaju. A zatem tu nie występuje praca w godzinach nadliczbowych.
Natomiast w przypadku, gdy wykonywanie powierzonych zadań służby bhp jest pracą tego samego rodzaju, co praca wykonywana na innym stanowisku pracy, na podstawie pierwszej umowy, łączny wymiar czasu pracy obu umów nie może przekraczać normy podstawowej 8/40.
Przykład 2
Jeżeli pracownik, któremu powierza się zadania służby bhp zatrudniony jest pierwotnie w kadrach to obydwa powierzone mu stanowiska mają charakter pracy biurowej, a zatem jest to praca tego samego rodzaju, co w konsekwencji prowadzi do możliwości pracy w godzinach nadliczbowych.
Należy również zaznaczyć, że w przypadku gdy pracodawca zawiera 2 umowy o pracę z tym samym pracownikiem powinien określić, w jakich godzinach jest wykonywana praca określona w każdej z tych umów. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku powierzając pracę na łączonych stanowiskach pracy należy mieć na uwadze konieczność zachowania co najmniej minimalnego okresu odpoczynku tj. 11 godzin na dobę. Niedopuszczalne jest zawarcie z tym samym pracownikiem umów o pracę w wymiarze przekraczającym 13 godzin na dobę.
Podległość służbowa
Kolejną istotną konsekwencją powierzenia wykonywania zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy jest zwykle odrębność podległości służbowej z dotychczas zawartego stosunku pracy i przyjęcia dodatkowych obowiązków związanych z wykonywaniem zadań służby bhp. O ile w zakresie związanym z wykonywaniem normalnych zadań przełożonym pracownika jest najczęściej osoba wyznaczona przez pracodawcę, odpowiednio do zajmowanego przez pracownika stanowiska w hierarchii służbowej, to w zakresie związanym z wykonywaniem przez tę osobę zadań służby bhp pracownik podlega bezpośrednio pracodawcy. Jeżeli pracodawca jest jednostką organizacyjną w zakresie obowiązków służby bhp, pracownik podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w zakresie bhp.
Przykład 3
Pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty z zakresu kadr podlega kierownikowi działu kadr, natomiast jako pracownik któremu powierzono zadania służby bhp podlega bezpośrednio pracodawcy.
art. 129 §, art.132 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
Jan M. Pióro
specjalista z zakresu prawa pracy

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.