Sklep
21 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy zmieniające prowadzenie dokumentacji pracownicze. Rozporządzenie zmieniające przewiduje dodanie nowej części E akt osobowych, w której przechowywane będą dokumenty związane z przeprowadzaniem badań trzeźwości.
Czy każdy pracownik powinien podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Jeśli tak, to czy przechowujemy ją w aktach osobowych, czy w jaki innym pliku dokumentów?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z początkiem roku 2019 weszły w życie przepisy, które pozwalają archiwizować dokumentację pracowników dużo krócej niż do tej pory. Istotną zmianą jest również sposób przechowywania akta pracowniczych – można już je archiwizować w formie elektronicznej. Poznaj inne korzyści wynikają z wprowadzonych zmianw związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
Karol Lankamerprawnik, były pracownik PIP, wspólnikw firmie doradczo-szkoleniowejPogotowie Kadrowe
Pracownik po 1,5 roku przerwy wraca do pracy na umowę o pracę. Czy mamy zakładać nowe akta osobowe czy mogą zostać wyciągnięte te poprzednie z archiwum?
Już od przyszłego roku w aktach osobowych pracownika będzie trzeba wyodrębnić nową cześć, w której zebrane zostaną dokumenty związane z odpowiedzialnością porządkową lub dyscyplinarną pracownika. Resort pracy planuje bowiem zmianę sposobu podziału dokumentów gromadzonych w aktach osobowych na 4 części. Zobacz, w której części akt osobowych pracowników znajdą się dokumenty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy.
Opr. Red.
Ministerstwo pracy pracuje nad zmianą w zakresie prowadzenia akt osobowych. Akta te będą składać się z 4 (a nie jak obecnie 3) części. Dokumenty istotne z punktu widzenia bhp znajdą się w części A oraz B. Powstanie także odrębna część akt osobowych poświęcona tylko i wyłącznie ewidencji czasu pracy. Zobacz zatem, jakie dokumenty związane z BHP będą miały swoje miejsce w aktach osobowych pracownika.
Pracodawca po zakończeniu umowy na czas określony zawarł z pracownikiem drugą umowę terminową na to samo stanowisko. Czy można dla tego pracownika nadal prowadzić poprzednie akta osobowe? Czy pozostają ważne szkolenia bhp?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jakie dokumenty powinny znajdować się w oddziałach firmy, które znajdują się na terenie całej Polski ,a jakie w siedzibie głównej?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy z akt osobowych pracownika można usunąć dokumenty dotyczące szkoleń okresowych bhp oraz badań profilaktycznych a pozostawić aktualne? Proszę o podstawę prawną.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Gdzie wpiąć decyzję o zastępstwie na czas urlopu wypoczynkowego kierownika? Do jego akt osobowych, czy do akt pracownika, który go zastępuje?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa mówiące o odporności ogniowej kasetki, w której przechowywane są akta osobowe, nośniki danych lub klucze?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone