Sklep
Co powinno wchodzić w skład apteczki w zakładzie pracy/budowie/samochodzie i w domu według polskich norm?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Kto odpowiada za apteczki pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy, w przypadku gdy pracodawca (zleceniodawca) korzysta z usług podwykonawcy, który kieruje na teren zakładu pracy zleceniodawcy swoich pracowników? Czy powinny być odrębne apteczki dla pracowników zleceniodawcy oraz dla pracowników podwykonawcy? Jak formalnie rozwiązać ten problem?
Czy w związku z obecną sytuacją, stanem epidemii, należy uzupełnić stałe wyposażenie apteczki o maseczki jednorazowe i płyn do dezynfekcji rąk?
Pracownicy wyznaczeni się do obsługi punktów pierwszej pomocy i udzielenia pierwszej pomocy skarżą, że stan wyposażenia apteczek powinien sprawdzać pracownik służby bhp, bo on odpowiada za stan bhp, a co za tym idzie za wyposażenie apteczek na hali. Czy mają rację? Jak im to wytłumaczyć?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Zgodnie z przepisami drogowymi apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie sprawnego systemu pierwszej pomocy, a w tym m.in. zaopatrzenie zakładu w odpowiednio wyposażone apteczki. Czy w takim razie samochód służbowy, z którego korzysta pracownik (przedstawiciel handlowy) powinien być obowiązkowo wyposażony w apteczkę?
Halina Góralska
Jak się okazuje stosowanie w praktyce przepisów nowego rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych warunków pracy i kształcenia może przysporzyć trudności. Rodzą się pytania, czy w każdym pomieszczeniu dydaktycznym trzeba zapewnić apteczkę? Czy szkoleniu bhp należy poddać tylko wskazanych w przepisach studentów i doktorantów? A co w takim razie z pracownikami uczelni, o których rozporządzenie już nie wspomina? Poznaj odpowiedzi na te pytania i ułatw sobie pracę.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Informacje zawarte w tym tekście podpowiedzą Ci jak:
Czy w apteczkach zakładowych może znajdować się woda utleniona?
Piotr Skura koordynator krajowy Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża
W każdej firmie musi być apteczka. Jednak czy każda apteczka nadaje się do każdego zakładu pracy? Czym się kierować wybierając sprzęt do udzielania pierwszej pomocy? Co wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiednią dla swojego zakładu apteczkę? Zapewne takie pytania zadajesz sobie kiedy musisz kupić apteczkę. Klika rad w tym zakresie udziela koordynator krajowy Pierwszej Pomocy PCK Piotr Skura
Z tego artykułu dowiesz się
Czy w centrum rehabilitacyjnym, gdzie pracują lekarze i pielęgniarki musi być przenośna apteczka pierwszej pomocy?
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy kotłownia gazowa bezobsługowa musi być wyposażona w apteczkę pierwszej pomocy?
Jan M. Pióro
Podczas udzielania pierwszej pomocy konieczny jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy, popularnie nazywany apteczką. Niestety często można spotkać źle wyposażone, nieuzupełniane lub źle dobrane zestawy. Na rynku apteczek jest bardzo duży wybór, więc często trudno jest dobrać odpowiednią.
Jak powinny być wyposażone apteczki w zakładzie zajmującym się obróbką stali? Czy pracodawcy wolno umieszczać w apteczce środki przeciwbólowe i leki na przeziębienie?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w samochodzie będącym własnością przedsiębiorstwa, którym po terenie powiatu porusza się brygada usuwająca awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej musi znajdować się na wyposażeniu apteczka pierwszej pomocy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jakie przepisy regulują kwestie obowiązku zapewniania, rozmieszczania i oznakowania apteczek pierwszej pomocy?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone