Sklep
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 3) rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. 2004 r., nr 71 poz. 649 ze zm.), jednym z warunków wykonania prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest jest opracowanie planu prac usuwania wyrobów zawierających azbest. Pobierz wzór takiego planu prac przygotowany przez eksperta Portalu BHP.
Plan taki powinien uwzględniać co najmniej:
Według „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032”, do końca 2032 r. ma nastąpić usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Same czynności związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest powinna przeprowadzać specjalistyczna firma, która posiada uprawnienia, odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników. Dlaczego tak ważne jest zachowanie odpowiednich procedur przy usuwaniu azbestu? Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Jest on szkodliwy dla zdrowia – włókna azbestowe wdychane z powietrzem do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Jak zatem przygotować się do bezpiecznego usuwania azbestu? Co powinien zawierać planu prac usuwania wyrobów zawierających azbest?
Kamil Szyszkiewicz
„Analiza (…) licznych badań dotyczących ryzyka indukcji nowotworów u osób z zawodową ekspozycją na pył azbestu wykazała zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc, międzybłoniaka opłucnej czy otrzewnej, nie potwierdzono natomiast zwiększonego ryzyka zachowania na nowotwór nosa i zatok przynosowych u osób narażonych zawodowo na pył azbestu" – tak mówi teza z orzeczenia NSA.
Anna Słowińska
Jak należy interpretować zapis mówiący, że „wykonawca prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest, obowiązany jest do przeszkolenia przez uprawnioną instytucję zatrudnianych pracowników, osób kierujących lub nadzorujących prace polegające na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu tych wyrobów oraz przestrzegania procedur dotyczących bezpiecznego postępowania” (§ 6 ust.1 pkt.2 rozporządzenia z 2 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest)? Co to jest uprawniona instytucja, jakie musi posiadać uprawnienia do tego typu szkoleń oraz kto je nadaje?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownik, któremu powierzono wykonywanie zadań z zakresu bhp (zgodnie z kodeksem pracy) mający uprawnienia starszego inspektora ds. bhp może przeszkolić pracowników w zakresie bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest (płyt azbestowo - cementowych demontowanych ze ścian szczytowych bloków mieszkalnych)?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie wymogi należy spełnić by zapewnić bezpieczne warunki przy usuwania wyrobów zawierających azbest?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W jaki sposób zabezpieczać i usuwać wyroby zawierające azbest?
Szkolenie okresowe pracowników narażonych na działanie azbestu ma trwać zgodnie z rozporządzeniem szkoleniowym 8 godzin lekcyjnych, z czego 5,5 godz. przypada na tematykę związaną z azbestem. Natomiast mam przeprowadzić po raz pierwszy szkolenie z zakresu bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest i zaznajomić pracowników na stanowiskach robotniczych z tą tematyką, a dopiero później szkolenie okresowe należy przeprowadzić nie rzadziej niż raz w roku. Czy pierwsze szkolenie też należy traktować jako okresowe i ma trwać 8 godz., czy tylko 5,5 godz. z tematyki azbestu wg załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r.?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone