Sklep
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem: "ze względu na dyskopatię L - S przeciwwskazane dłuższe, wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji ciała". Nie jest to zaświadczenie wydane w ramach badań profilaktycznych pracowników. Czy w takim razie pracownik ten może uczestniczyć w pocztach sztandarowych, czy przed upływem dwóch godzin stania należy go zmienić?
Naruszenie przepisów o badaniach profilaktycznych, polegające na dopuszczeniu do pracy pracownika nielegitymującego się aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, stanowi wykroczenie.
Pracownik na stanowisku kierowcy samochodu osobowego przedstawił zaświadczenie lekarskie z 2008 r. od lekarza rodzinnego, że może dźwigać tylko do 8 kg. W 2010 r. przeszedł badania profilaktyczne i lekarz medycyny pracy nie wniósł żadnych ograniczeń co do wykonywania czynności. Które zaświadczenie lekarskie powinien uwzględnić pracodawca? Nadmieniam, iż zakład ma podpisaną umowę z lekarzem medycyny pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy pracownik powołany na stanowisko kierownicze musi być skierowany na badania profilaktyczne wstępne w związku ze zmianą stanowiska pracy i odbyć instruktaż wstępny i stanowiskowy ( posiada instruktaż na stanowisku pracownika biurowego)?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Zakład pracy ma podpisaną, z konkretnym zakładem opieki zdrowotnej, roczną umowę o objęcie profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników. Placówka ta przeprowadza badania okresowe pracowników. Jeden z pracowników (kadra kierownicza) przyniósł zaświadczenie o zdolności do pracy z innej placówki zdrowia twierdząc, że w krótszym czasie przeprowadził badania okresowe. Równocześnie pracownik ten nie przedstawia faktury za badanie wystawionej przez zakład, który wykonał to badanie. Czy pracodawca może przyjąć to zaświadczenie, nie ponosząc kosztów badania okresowego?
Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika oddania do akt oryginału zaświadczenia lekarskiego (np. z badań okresowych, na które pracodawca skierował pracownika i za które poniósł koszt)?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracownik po kilkumiesięcznym urlopie bezpłatnym powinien być skierowany przez pracodawcę przed powrotem na swoje stanowisko pracy na badania profilaktyczne czy kontrolne? Czy obowiązek ten dotyczy pracowników powracających do pracy po urlopie wychowawczym?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Firma ma podpisaną umowę z lekarzem na wykonywanie badań profilaktycznych pracowników, ale zatrudnia pracownika na budowie odległej od siedziby firmy 600 km. Czy nie można przeprowadzić badania lekarskiego na miejscu, czyli w mieście gdzie jest prowadzona budowa, czy musi to być wykonane u lekarza z którym podpisana jest umowa?
Czy handlowiec mający pracę terenową oraz służbowy samochód powinien przejść badania psychotechniczne?
Zwracam się z prośbą o interpretację zapisów rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania badań lekarskich dla pracowników. Jeden z naszych podwykonawców dostarczył zaświadczenia lekarskie pracowników skierowanych do prac przy instalacjach elektrycznych na budowie, w których brak informacji o pracy na wysokości. Wg interpretacji pracownika służby bhp tej firmy, obowiązkiem lekarza jest zawarcie na zaświadczeniu przeciwwskazań do pracy, a nie zawieranie informacji o dopuszczeniu do pracy przy konkretnych zagrożeniach. Czyli pracodawca wpisując na skierowaniu pracę na wysokości powyżej 3m, po otrzymaniu zapisu w formie braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku może być pewien że dany pracownik może pracować na stanowisku na wysokości powyżej 3m? Jeżeli tak, to co w przypadku, gdy otrzymujemy zaświadczenie wyglądające identycznie, ale w skierowaniu pracodawca nie ujął informacji dla lekarza o pracy na wysokości?
W naszym zakładzie pracownica została odsunięta od wykonywania pracy i skierowana na poszerzone badania profilaktyczne z powodu niezdolności do pracy po spożyciu środków psychotropowych. Lekarz medycyny pracy czeka na zaświadczenie od psychiatry, Ma to trwać 5 dni. Czy pracownica odsunięta w ten sposób od pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia za cały okres niewykonywania pracy, czy tylko za dzień w którym będzie miała wizytę u lekarza medycyny pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu L4 skończyły się badania lekarskie okresowe. Dodam, że przebywał na zwolnieniu ponad 30 dni. Czy powinnam wysłać go na kontrolne badania lekarskie, jak wróci do pracy, a potem na okresowe dodatkowe?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik obsługujący suwnicę sterowaną z kabiny (kabina osłonięta ze wszystkich stron ścianami oszklonymi) musi być skierowany na badania wysokościowe w ramach badań profilaktycznych? Czy wystarczające są badania sprawności psychofizycznej?
Anna Błażejczyk Specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Czy pracownik wykorzystujący samochód prywatny do celów służbowych powinien być kierowany na badania lekarskie? Jak należy rozumieć rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Mamy zatrudnić dwóch skazanych na stanowiska fizyczne do sprzątania. Czy muszą posiadać badania lekarskie o zdolności do pracy, czy mają być przeszkoleni z zakresu bhp i mają otrzymać odzież roboczą? Czy traktować ich jak zwykłych pracowników, mają pracować 7 godzin. Zakład karny wszystkimi kosztami chce obciążyć pracodawcę, bo twierdzi , że oni będą pracować dla naszego zakładu za darmo.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone