Sklep
W obowiązujących aktach prawnych jest wiele przepisów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Dla osób niezajmujących się tą tematyką PPOŻ. na co dzień, treść przepisów może być skomplikowana. Często przepisy dotyczą warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, aby w sytuacji awaryjnej ich konstrukcja posiadała wystarczającą wytrzymałość. Jest to bardzo ważne. Są również przepisy oraz dobre praktyki PPOŻ., których bezpośrednimi odbiorcami są osoby przebywające w budynku. Mowa tutaj o przepisach dotyczących działań związanych ewakuacją ludzi z budynku oraz ułatwiających podjęcie czynności gaśniczych w przypadku niewielkiego pożaru. Przykłady takich rozwiązań znajdziesz w tym artykule.
W swojej pracy zawodowej prowadziłem projekt, którego celem była redukcja czasu ewakuacji osób z budynku produkcyjnego. Realizując projekt doszedłem do ciekawych wyników. Poniżej opisałem główne powody, dlaczego w zakładzie pracy, w którym prowadziłem badania, czas ewakuacji osób z budynku był zbyt długi w odniesieniu do oczekiwań.
Kamil Szyszkiewicz
Co do zasady, problematyka bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z obowiązkowych tematów omawianych w ramach szkoleń w dziedzinie bhp. Jednak rodzi się pytanie, jak właściwe przeprowadzić tę część szkolenia bhp? Jakie zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej omówić? Oto klika wskazówek i przykładów, dzięki którym w sposób właściwy zorganizujesz i przeprowadzisz wykład z zakresu ochrony ppoż. w ramach szkoleń bhp.
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej omówić w ramach szkoleń wstępnych bhp?
Jakie grupy zagadnień powinien uwzględniać szczegółowy plan zajęć z zakresu ochrony ppoż.?
Co należy skontrolować w ramach praktycznych ćwiczeń z zakresu ochrony ppoż.?
Mieszkańcy kamienicy (mającej dwie kondygnacje nadziemne) zaliczanej do budynków niskich (N) na klatce schodowej (na pierwszym piętrze) chcą zamontować zamykaną kratę. Czy można taką kratę zamontować w przejściu w budynku mieszkalnym? Czy istnieją jakieś przepisy p.poż. określające wymogi dróg ewakuacyjnych tego rodzaju budynkach?
Zbigniew Olejnik St. specjalista ds. bhp i ochrony ppoż.
Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w obiektach wielkopowierzchniowych to nie lada wyzwanie. W sytuacji wybuchu pożaru w takich budynkach odpowiedni system oddymiania pozwala nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale także sprawnie przeprowadzić ewakuację osób. Poznaj najnowsze, sprawdzone rozwiązania oddymiające, dzięki którym poprawisz system ochrony przeciwpożarowej w firmie.
Nieodpowiednie zachowanie podczas pożaru może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W takich sytuacjach nawet codzienne czynności takie jak np. jazda windą, mogą okazać się niebezpieczne. Dzięki znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz ewakuacji, można uniknąć nawet wyjątkowo groźnych sytuacji. Oto kilka wskazówek bezpiecznych zachowań podczas pożaru.
Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie. Najpowszechniej stosowanymi i najskuteczniejszymi środkami gaśniczymi są proszki gaśnicze oraz dwutlenek węgla.
Jakie urządzenia przeciwpożarowe powinny być w magazynie? Jakie wymagania obowiązują w przypadku urządzeń przeciwpożarowych? Jakie wymagania muszą spełniać wyjścia ewakuacyjne w magazynie? W jaki sposób przygotować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla magazynu? Jakie są podstawowe zabezpieczenia przeciwpożarowe w magazynie?
Lesław Zieliński
były główny inżynier
zarządzania bezpieczeństwem
pracy, rejestrowany audytor
pomocniczy SZBP wg ISRS
17 września wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym oceniania i dokumentowania ryzyka zawodowego oraz stosowania niezbędnych rozwiązań zmniejszających to ryzyko oraz w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
19 maja zmieniły się przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Ustalono m.in., że do budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych należy zapewnić dojścia i dojazdy przystosowane do sposobu ich użytkowania, oraz drogi pożarowe, jeżeli gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej przekracza 500 MJ/m2 i zachodzi co najmniej jeden z warunków – powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2 bądź występują strefy zagrożenia wybuchem wewnątrz budowli. Szerokość tych dojazdów powinna wynosić co najmniej 3 m.
Czy na planach dróg ewakuacyjnych i rozmieszczenia sprzętu gaśniczego muszą być podpisy osoby sporządzającej i osoby zatwierdzającej (właściciela/zarządcy obiektu)? Jeżeli tak, to jaki przepis o tym mówi?
W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pożarowe zimą?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone