Sklep
W dniach 14 i 15 kwietnia br. w Zawierciu odbywa się XVII Konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Udział w niej bierze ponad 170 przedstawicieli wszystkich rodzajów górnictwa (podziemnego, odkrywkowego i otworowego). Jednym z wątków tematycznych jest kultura bezpieczeństwa pracy w aspekcie psychologicznym. Poznaliśmy również laureatów konkursu „Karbidka”.
Brak poprawy bezpieczeństwa na kopalniach zaniepokoił Radę Ochrony Pracy. Odnotowujemy wzrost liczby wypadków przy pracy. Skala wykrytych przez PIP podczas kontroli uchybień jest zatrważająca. Brak szkoleń bhp, oznakowania miejsc niebezpiecznych, urządzeń i instalacji energetycznych. Po przeanalizowaniu danych ROP przedstawiła swoje propozycje na poprawę sytuacji. Poznaj proponowane działania.
Kinga Grodzicka-Lisek
Znamy już najbezpieczniejsze kopalnie w Polsce. W rankingu górnictwa węgla kamiennego pierwszą lokatę przyznano kopalni „Jankowice”. 26 lutego 2015 r. w Krakowie ogłoszeni zostali laureaci konkursu „Bezpieczna Kopalnia”, który to konkurs jest podstawą stworzonego rankingu bezpiecznych kopalni. Głównymi kryteriami rankingu są m.in.: 3 kolejne lata bez wypadków śmiertelnych oraz liczba wypadków lekkich.
Problemy bezpieczeństwa pracy w górnictwie rudy miedzi i kwestie planowanych projektów górniczych tematem spotkania przedstawicieli kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego z zarządem KGHM Polska Miedź S.A. W ramach działań prewencyjnych, nadzór górniczy będzie wszelkimi dostępnymi metodami promował dobre praktyki zakładów górniczych – tak zapewnił Prezes WUG.
W styczniu br. odbyło się spotkanie kierownictw Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa. Na podstawie analizy zagrożeń i przyczyn wypadków w górnictwie w ostatnich latach pracownicy nadzoru górniczego sformułowali kilka tematów badawczych, których opracowanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w branży wydobywającej kopaliny.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone